Daniel Beneš může vést ČEZ až do roku 2025. Dozorčí rada mu prodloužila mandát

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy Danielu Benešovi mandát na další čtyřleté období. Současné mu končí na konci příštího roku. Beneš vede ČEZ od roku 2011.

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš
Zdroj: ČTK Autor: Kamaryt Michal

„K praxi nadnárodních společností patří, že se personální otázky nejvyššího vedení řeší v dostatečném předstihu, především v zájmu zachování kontinuity směřování společnosti. V případě předsedy představenstva je standardní, když k eventuální volbě dochází zhruba rok před koncem funkčního období,“ uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. 

Majoritním akcionářem ČEZu je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií firmy. „V loňském roce došlo k aktualizaci strategie společnosti, která se orientuje na přechod k bezemisním zdrojům, nové energetické směry a stěžejně na Českou republiku a blízký region, a naplňování této akcionáři přijaté strategie se postupně uskutečňuje,“ dodal Kříž.

Příprava nového jaderného bloku v Dukovanech

Polostátní společnost nyní připravuje tendr na stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně.

„Za skupinu ČEZ je výběrové řízení připravené. Do projektu vstupuje ČEZ, který má svoji roli podnikatelského subjektu, a vstupuje do něj stát. My máme smlouvy mezi státem a ČEZem, kde máme svoje práva a povinnosti, a stát má svoje,“ sdělil Beneš ve středečním pořadu Interview ČT24

V pořadu se také vyjádřil ke spekulacím, že ho prezident republiky Miloš Zeman oslovil s nabídkou vést úřednickou vládu. Beneš to označil za výmysl.

„Je to tak, že já jsem nikdy takovou nabídku nedostal. Nikdy jsme o tom ani nehovořili. Já bych do politiky nevstoupil, nemám žádné politické ambice. Já jsem generální ředitel ČEZu a to je moje práce, na tu se soustředím. To znamená, že všechny tyto spekulace jsou ze sta procent vymyšlené,“ uvedl.

Video Interview ČT24: Daniel Beneš mluví o Dukovanech, Zemanovi i budoucnosti energetiky
video

Interview ČT24: Daniel Beneš mluví o Dukovanech, prezidentu Zemanovi i budoucnosti energetiky