Unie pokračuje v prodeji dluhopisů na podporu zaměstnanosti. Investoři mají velký zájem

Evropská unie prodala další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur (přes 223 miliard korun). Vysoký zájem přitom trvá, investoři nabídli více než 90 miliard eur, poptávka tak více než desetkrát převyšuje nabídku. Uvedla to v úterý agentura Reuters. Jde o třetí kolo nabídky bondů, které Unie za tímto účelem vydala.

Stavební práce ve Frankfurtu
Zdroj: Reuters Autor: Kai Pfaffenbach

Nabízené dluhopisy mají splatnost 15 let. Podle analytika finančního ústavu DZ Bank Christiana Lenka je možné, že ze strany EU jde o poslední takovou transakci v letošním roce.

Dluhopisy jsou z unijního programu SURE, jehož cílem je podpořit zaměstnanost v mimořádných situacích, jako je právě pandemie způsobená šířením nového koronaviru. Všechny tři emise patří mezi takzvané sociální dluhopisy.

Unie svůj plán překročila a získala o 10 miliard eur víc

EU původně očekávala, že za uvedeným účelem si letos bude schopna zajistit kolem 30 miliard eur. Velmi vysoká poptávka ale způsobila, že Unie tento cíl překročila ještě před úterním prodejem. Při jeho započtení bude mít Unie k dispozici 39,5 miliardy eur.

Program SURE je unijním nástrojem dočasné povahy a jeho smyslem je zabránit masivnímu propouštění v mimořádných situacích. Je určen členským státům, které potřebují zmobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s negativními ekonomickými a sociálními dopady šíření koronaviru na svém území.

Ve formě půjček od EU bude moci poskytnout pomoc až 100 miliard eur (2,7 bilionu korun) zasaženým členským zemím, aby jim pomohl řešit skokové zvýšení výdajů na udržení zaměstnanosti.

Na širším trhu se v úterý mírně zvyšovaly výnosy dluhopisů s vyšším ratingem, například výnos dluhopisů německé vlády splatných za deset let se zvýšil o jeden bazický bod na -0,57 procenta. Pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa zahájit proces předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi totiž zvýšil zájem o rizikovější aktiva na úkor těch bezpečnějších.