Německé úřady udělily pokutu švédské firmě H&M za sledování zaměstnanců

Německé úřady ve čtvrtek uvedly, že švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) vyměřily pokutu 35,3 milionu eur (zhruba 950 milionů korun) za špehování zaměstnanců. Firma působí i v Česku. 

Prodejna společnosti H&M v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: DPA (ČTK) Autor: Horst Galuschka

Sledování stovek pracovníků v servisním centru v německém Norimberku zahrnující i intimní podrobnosti podle úřadů porušovalo pravidla pro ochranu osobních údajů.

„Výše vyměřené pokuty je adekvátní tomu, aby odradila podniky od narušování soukromí zaměstnanců,“ uvedl hamburský komisař pro ochranu údajů Johannes Caspar.

Podle komisařova mluvčího jde o druhou nejvyšší pokutu, jaká byla udělena v rámci pravidel Evropské unie na ochranu soukromí známých pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation), jež vstoupila v platnost v květnu 2018.

Loni dostala americká firma Google ve Francii za pochybení při nakládání s osobními údaji uživatelů pokutu 50 milionů eur, připomněla agentura DPA.

Firma ve čtvrtek také oznámila, že příští rok zavře 250 poboček, což je asi pět procent celkového počtu. Ve třetím čtvrtletí jí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu na 2,37 miliardy švédských korun (6,1 miliardy korun).

Analytici však předpokládali hlubší propad. V anketě společnosti Refinitiv očekávali, že zisk před zdaněním firmě klesne na 2,03 miliardy švédských korun. Zářijové tržby pak byly meziročně o pět procent nižší, zatímco tržby v období od června do srpna se meziročně snížily o 19 procent. Ve druhém fiskálním čtvrtletí, což je v případě H&M od března do května, se podnik po více než deseti letech propadl do ztráty. Tržby měl poloviční.

Ze zhruba pěti tisíc obchodů celosvětové sítě H&M jsou nyní zavřeny asi tři procenta. Na vrcholu plošných karantén to bylo 80 procent.