Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se zvýšila pouze nepatrně o 0,3 bodu. Český statistický úřad (ČSÚ) ale upozornil, že aktuální průzkum trval jen do 17. září a nová opatření proti koronaviru i samotné zhoršení epidemiologické situace tak zachytil jen částečně.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Mezi podnikateli vzrostla důvěra o čtyři body na 89,5 bodu. Vyšší byla u podnikatelů ve stavebnictví, obchodu i službách, naopak o bod klesla v průmyslu. „Podnikatelé v průmyslu jsou stále poměrně opatrní při hodnocení stávající celkové poptávky i v očekáváních výrobní činnosti pro nadcházející tři měsíce,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera tak průmysl a obchod patří mezi segmenty, kde se důvěra nachází již velmi blízko úrovni před příchodem koronakrize.

„Ovšem růst důvěry v průmyslu v posledních měsících, zejména červenci, byl tažen zejména optimistickými očekáváními na výrobu příštích měsíců, a právě tato složka důvěry začíná slábnout, což byla příčina zářijového snížení důvěry. Za celý podnikatelský sektor se však důvěra zlepšila a nachází se tak na úrovni poloviny roku 2013, zatímco v minulých měsících se pohybovala na úrovni konce roku 2009,“ komentuje čísla Seidler.

Upozorňuje ale zároveň, že vzhledem k příchodu druhé vlny pandemie jsou indikátory důvěry v září až překvapivě příznivé a obavy z druhé vlny nenaznačují, i přesto, že sběr dat byl uzavřen 17. září.

„Část respondentů však patrně odpověděla před uvedeným datem, kdy vnímání problémů s druhou vlnou mohlo být ještě nižší. Lze však očekávat, že zejména ve službách a obchodu se důvěra v příštích měsících opět sníží. Ačkoli se obecně předpokládá, že nedojde k tak významným restrikcím jako na jaře letošního roku, přesto bude druhá vlna pro některé segmenty ekonomiky negativní a celkový ekonomický růst bude brzdit,“ doplnil Seidler.

Spotřebitelé chtějí více spořit

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v září vzrostla o 3,2 bodu na 97,6 bodu. „Spotřebitelé se v září ve srovnání s předešlým měsícem méně obávali zhoršení své finanční situace. Současně ale chtějí více spořit, což koresponduje s jejich přetrvávajícími obavami ze zvýšení nezaměstnanosti a růstu cen,“ dodal Obst.

V meziročním srovnání je důvěra v českou ekonomiku stále výrazně nižší. Souhrnný indikátor byl loni v září 99,9 bodu. Mezi spotřebiteli dosáhla tehdy důvěra 108,3 bodu, v případě podnikatelů to bylo 98,2 bodu.

Souhrnný indikátor důvěry se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.