Daňové přiznání za loňský rok je možné bez sankce podat do úterý 18. srpna

Daňové přiznání k dani z příjmu za loňský rok je možné bez sankce podat do úterý 18. srpna. Lhůtu v souvislosti s dopady šíření koronaviru prodloužilo ministerstvo financí. Termín byl dříve stanoven na 1. července. Finanční správa přijala k pondělnímu ránu 2 673 219 daňových přiznání daně z příjmu, což je 95 procent. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Černý

Původně byl první termín pro podání daňového přiznání 1. dubna. Pro ty, kteří mají daňového poradce nebo povinný audit, byla pak lhůta do 1. července. Finanční správa uvedla, že se neposunul termín, ale fakticky se jen odpouští do daných dní sankce. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po 18. srpnu, tak mu správa vypočte pokutu už od 1. dubna.

„V případě podávání daňového přiznání a platby daně k 18. srpnu 2020 neplatí pro úroky z prodlení takzvaná toleranční pětidenní lhůta platná při podávání přiznání a placení daně v zákonných lhůtách,“ uvedla manažerka daňového oddělení poradenské firmy BDO Lenka Froschová.

„Poplatníci by měli přiznání odevzdat nejpozději dnes (v úterý). Někdo může být zvyklý, že daňový řád toleruje zpoždění s podáním přiznání do pěti pracovních dnů, to však v letošním roce neplatí. Termín se díky liberačním balíčkům již dvakrát posunul a lidé tak měli na podání mnohem delší dobu,“ potvrdila generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Už v rámci daňového přiznání za rok 2019 lze uplatnit očekávanou ztrátu, která bude vykázána v rámci daňového přiznání za následující zdaňovací období roku 2020, upozornil partner BDO Zenon Folwarczny. Pokud však tato očekávaná daňová ztráta nebude následně stanovena minimálně v deklarované očekávané výši, vznikne podle něj povinnost podat dodatečné daňové přiznání.