Vstříc Havlíčkovu plánu. Vláda schválila přestavbu ministerstva dopravy

Nový odbor pro vodní dopravu a pět oddělených sekcí. To jsou změny organizační struktury ministerstva dopravy, kterou s platností od března schválila vláda. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) změny sliboval při nástupu do čela resortu. Ministerstvo nyní připravuje výběrová řízení na pozice čtyř náměstků pro jednotlivé sekce, pátý úsek spadá pod státního tajemníka.

Video Události
video

Události: Změny na ministerstvu dopravy

Dosud jsou odbory na ministerstvu rozděleny mezi šest sekcí. Jde o sekci 1. náměstka, kterým je Tomáš Čoček, dále sekci dopravní, kterou jako náměstek vede Ladislav Němec, sekci legislativně-právní s náměstkem Jakubem Kopřivou, sekci strategie a mezinárodní spolupráce a sekci infrastruktury a letectví, které jsou nyní obě bez obsazení na pozici náměstka a nakonec sekci státního tajemníka v čele s Martinem Vavřinou.

Reorganizaci Havlíček ohlásil už po svém nástupu do funkce ministra dopravy v závěru ledna. Úseky chce rozdělit podle produktového zaměření. Podle něj se tento systém osvědčil i na ministerstvu průmyslu a obchodu, které vede současně s resortem dopravy.

Nové úseky tak budou rozděleny na sekci pro ekonomiku a infrastrukturu, dále na úsek silniční a veřejné dopravy, třetí bude úsek drážní, vodní a letecké dopravy. Zachovány by pak ze současné struktury měly být úsek legislativní a právní a sekce státního tajemníka.

Náměstci neuposlechli Babišovy výzvy, i tak ale končí

Reorganizace by neměla znamenat rušení jednotlivých odborů, ty by jen měly být nově rozděleny do sekcí. Změnou bude sloučení kabinetu a kanceláře ministra. Obnoven bude také odbor vodní dopravy. V minulosti plánoval bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) převedení části pravomocí vodní dopravy pod ministerstvo zemědělství, jeho nástupce Vladimír Kremlík to pozastavil.

Ministerstvo nyní vyhlásí výběrová řízení na pozice náměstků jednotlivých úseků. Havlíček deklaroval, že se do nich mohou přihlásit i současní náměstci, včetně Tomáše Čočka. Toho v minulých týdnech vyzval k rezignaci premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého Čoček nezvládl situaci kolem přípravy zakázek k elektronickým dálničním známkám. Ze stejného důvodu skončil Havlíčkův předchůdce Vladimír Kremlík.