ČNB zhoršila odhad vývoje veřejných financí

Česká národní banka (ČNB) zhoršila odhad vývoje veřejných financí. Nově letos očekává přebytek 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v listopadu to bylo 0,8 procenta. Pro loňský rok odhad také zhoršila a čeká přebytek 0,6 procenta z předchozích 0,9 procenta. Pro příští rok pak centrální banka již počítá s propadem veřejných financí do schodku 0,1 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které banka zveřejnila v pátek. Předloni skončily veřejné finance v přebytku 1,1 procenta.

Ministerstvo financí očekává, že loni veřejné finance skončily v přebytku 0,3 procenta HDP a letos budou vyrovnané.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos klesnout na 29,4 procenta HDP z loňských 30,9 procenta HDP. Příští rok by se měl dluh dále snížit na 28,2 procenta HDP. Odhady centrální banka proti listopadové prognóze ale zhoršila. Podle kritérií pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici.

Podle ministerstva by celkový vládní dluh měl klesnout z loňských 31,2 procenta HDP na letošních 30,5 procenta.

Odhad vyššího růstu

ČNB zároveň v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, mírně zhoršila pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky na 2,3 procenta z listopadových 2,4 procenta. Rovněž mírně zhoršila odhad růstu pro loňský rok na 2,5 procenta z předchozích 2,6 procenta. Pro rok 2021 ČNB počítá nadále s růstem ekonomiky o 2,8 procenta. První údaje o vývoji ekonomiky v loňském roce zveřejní Český statistický úřad v pátek 14. února.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.