Americké akcie lámou rekordy. V pátek překonaly hranici 29 tisíc bodů

Akcie ve Spojených státech pokračují v lámání rekordů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, během pátečního obchodování poprvé ve své historii překročil hranici 29 tisíc bodů. Později nicméně oslabil, protože investoři vybírali své zisky.

Akciové trhy v posledních dnech těží z poklesu obav z eskalace napětí na Blízkém východě. Dow Jonesův index se během pátečního obchodování vyšplhal až na 29 009,07 bodu, nakonec však uzavřel s poklesem o 0,46 procenta na 28 823,77 bodu.

Širší index S&P 500 dnes ztratil 0,29 procenta na 3265,35 bodu a technologický index Nasdaq se snížil o 0,27 procenta na 9178,86 bodu. Také tyto dva indexy přitom během dne dosáhly nových rekordů, a to navzdory překvapivě slabým údajům o tvorbě pracovních míst v USA.

Pracovních míst se v USA vytvořilo méně

Americké ministerstvo práce před začátkem dnešního obchodování oznámilo, že ekonomika USA v prosinci vytvořila 145 tisíc pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 164 tisíc míst. Páteční údaje ministerstva práce navíc ukázaly, že v říjnu a listopadu vzniklo o 14 tisíc pracovních míst méně, než se dříve předpokládalo.

„Prosincová zpráva o trhu práce byla o něco slabší, než se očekávalo, ale ne natolik, aby vyvolala velké obavy ohledně amerických spotřebitelů a zdraví celkové ekonomiky,“ uvedl podle serveru CNBC analytik Alec Young ze společnosti FTSE Russell. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami.

Na devizovém trhu se v pátek dolar vyšplhal až na dvoutýdenní maximum vůči koši předních měn. Později se však dostal pod tlak, protože investory znepokojilo rozhodnutí americké vlády uvalit nové sankce proti Íránu, které jsou reakcí na nedávný raketový útok íránských ozbrojených sil proti americkým základnám v Iráku.

Euro si kolem 22. hodiny SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,1 procenta na 1,1120 USD. Dolar navíc přišel o své předchozí zisky vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám, které jsou investory považovány za bezpečné útočiště v období nejistoty.