Česko vyvezlo méně aut i počítačů, přebytek zahraničního obchodu propadl o 6,9 miliardy

Přebytek zahraničního obchodu Česka loni v listopadu meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy. Nepříznivě se na tom podepsal nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Listopadové výsledky zahraničního obchodu jsou pro většinu analytiků zklamáním.

„Je to velké zklamání,“ uvedla k výsledku hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní se předpokládal přebytek obchodní bilance okolo 16 miliard korun. „Hodně se projevila zvýšená poptávka – spotřeba domácností, která je živena nízkou nezaměstnaností a růstem příjmů,“ vysvětlila.

„Přesto zůstala celková bilance kladná, a to především díky nižšímu deficitu bilance ropy, zemního plynu a základních kovů,“ hodnotí k listopadovým výsledkům zahraničního obchodu ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Podle ČSÚ bilanci obchodu s cizinou negativně ovlivnilo především obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji, které vykázalo meziročně o 6,6 miliardy korun vyšší schodek. Horší výsledek proti listopadu 2018 měl i obchod s motorovými vozy, jeho aktivum kleslo o pět miliard korun. O miliardu pak meziročně stoupl deficit obchodu s elektrickými zařízeními.

Podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně není pokles vývozu automobilů ale zase tak špatnou zprávou, jak se to na první pohled může zdát. „V konečném důsledku je to zpráva dobrá. Díky dávným daňovým úlevám dřívějších vlád je naše hospodářství příliš závislé na automobilovém průmyslu. Taková závislost na jediném sektoru je příliš riziková,“ řekl.

Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že export motorových vozidel v listopadu vykázal třetí meziroční pokles v rámci loňského roku, a to navzdory určitému zlepšení registrací nových vozidel u klíčových zahraničních partnerů. „Nicméně za prvních jedenáct měsíců loňského roku export automobilů stále přidal meziročně necelých pět procent, což svědčí o schopnosti českých automobilek se úspěšně prosazovat na zahraničních trzích navzdory celoročnímu útlumu světové poptávky po autech. Data za dva měsíce posledního čtvrtletí loňského roku však naznačují, že proti větru nelze plout věčně,“ podotkl.

Naproti tomu bilance obchodu s ropou a zemním plynem díky poklesu cen na světových trzích vykázala meziročně o dvě miliardy nižší deficit. O 1,8 miliardy nižší schodek mělo také obchodování se základními kovy a schodek obchodu s chemickými látkami byl meziročně nižší o 1,1 miliardu korun.

Celkový vývoz loni v listopadu klesl proti stejnému měsíci předchozího roku o 6,2 procenta na 325,5 miliardy korun a dovoz o 4,4 procenta na 315,4 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v listopadu přebytkem 64,8 miliardy korun, meziročně to byl o 7,5 miliardy korun horší výsledek. Schodek obchodu se státy mimo unii klesl 900 milionů na 53,2 miliardy korun.