Čínský akciový trh by letos mohl překonat Wall Street

Čínský akciový trh by letos mohl překonat Wall Street, píše agentura Reuters. Čínský index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, v závěru letošního obchodování přidal 36,1 procenta a uzavřel na osmiměsíčním maximu 4096,58 bodu. Letošní zisky amerických indexů se zatím pohybují pod třiceti procenty.

Index šanghajské burzy SSE Composite letos stoupl o 22,3 procenta na 3050,12 bodu. Americký širší index S&P 500 zatím vzrostl o 28,5 procenta a Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal před posledním dnem obchodování 22,01 procenta.

Investoři podle agentury Reuters setřásli obavy z hospodářských dopadů americko-čínské obchodní války a nakupovali akcie čínských spotřebitelských společností a technologických firem. Povzbuzují je také pekingské pobídky a reformy kapitálového trhu.

Výkonnost jednotlivých ekonomických odvětví se ale výrazně lišila. Zatímco technologické akcie letos přidaly díky vládní podpoře 60 procent a akcie výrobců spotřebního zboží dokonce 80 procent, za vývojem širšího trhu zaostaly akcie cyklických odvětví, jako například energetiky.

„Na konci roku 2018 se investoři akcií zbavovali ze strachu z nevídané obchodní války. Dnes jsou klidnější, protože znají všechny karty, které Washington má, a jsou si jistější protiopatřeními čínské vlády,“ řekl agentuře Reuters analytik Wu Kchan ze společnosti Shanghai Shanshan Finance. Dodal ale, že ve spotřebitelském odvětví a v odvětví technologií už jsou patrné známky přehřátí.

V roce 2018, kdy americký prezident Donald Trump formálně s Čínou zahájil celní válku, se čínské akcie propadly o 25 procent. To bylo vůbec nejvíce z hlavních světových trhů.

V prvním čtvrtletí roku 2019 ale přidal CSI300 28,6 procenta, protože se zdálo, že se obě strany dohodnou. V květnu, kdy se americko-čínské rozhovory ocitly na mrtvém bodě, se akcie pohybovaly nahoru a dolů podle zpráv, které přicházely. V prosinci poté, co Washington a Peking uzavřely prozatímní obchodní dohodu, zamířily opět vzhůru a přidaly více než šest procent.