Evropské akcie jsou na rekordu, za rok přidaly 24 procent

Evropské akcie se v pátek vyšplhaly na další rekord a jsou na cestě k nejprudšímu celoročnímu růstu od globální finanční krize před deseti lety. Panevropský akciový index STOXX 600 si krátce před polednem připisoval čtvrt procenta na 419,89 bodu. Od začátku roku vykazuje nárůst o více než 24 procent.

Příznivé údaje z Číny v pátek podpořily optimismus investorů ohledně vývoje světové ekonomiky. Akciové trhy navíc v poslední době těží ze zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou i z nadějí na hladký odchod Británie z Evropské unie, uvedla agentura Reuters.

Peking a Washington tento měsíc oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Odvrátily tak eskalaci obchodní války, kterou zahájily v loňském roce. Předpokládá se, že tato dílčí dohoda bude oficiálně podepsána začátkem ledna.

Čínský statistický úřad v pátek oznámil, že zisky čínských průmyslových podniků se v listopadu meziročně zvýšily o 5,4 procenta. V předchozích třech měsících klesaly.

V růstu na nová maxima ve čtvrtek pokračovaly také akcie ve Spojených státech. Americký index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, poprvé překonal hranici 9000 bodů.