Akcie završují vydařený rok. Ve světě se zhodnotily o více než pětinu

Souhrnná hodnota akcií na světových trzích se v letošním roce zvýšila o více než dvacet procent a blíží se částce devadesát bilionů dolarů (v přepočtu 2100 bilionů korun neboli 2,1 biliardy). K růstu přispěla zejména uvolněná měnová politika centrálních bank a vývoj na politické scéně v důležitých zemích.

Makléři před burzovním zpravodajstvím
Zdroj: Reuters Autor: Brendan McDermid

Například americká centrální banka (Fed) letos snížila základní úrokovou sazbu třikrát, zatímco Evropská centrální banka (ECB) svůj hlavní úrok snížila ještě hlouběji do záporné hodnoty. ECB také obnovila nákupy dluhopisů a je připravena v tom pokračovat do doby, než se zvýší inflace a zrychlí hospodářský růst.

Značnou měrou se na růstu hodnoty světových akcií podílejí technologické firmy, zvláště ty ze Spojených států. Například akcie firmy Apple zpevnily zhruba o osmdesát procent, zatímco akcie společnosti Facebook v letošním roce přidaly více než polovinu hodnoty.

Na začátku roku byla hodnota akcií ve světě pod sedmdesáti biliony dolarů, už ke konci roku se ale dostala přes hranici 85 bilionů a dál se zvyšovala. Za celý rok tak nárůst přesáhl 17 bilionů dolarů, uvedl analytik německého finančního ústavu Deutsche Bank Torsten Slok.

Mezinárodní projasnění

Vyjasnil se i výhled světového obchodu, který prochází chaotickým vývojem od doby, co se před zhruba třemi lety stal americkým prezidentem Donald Trump. Ten vede s Čínou už skoro dva roky obchodní válku, poslední dny ale ukázaly, že znesvářené strany se blíží dohodě. Lepší představu již mají obchodníci také o plánovaném odchodu Británie z Evropské unie, plánovaném na konec ledna příštího roku.

Ve Spojených státech Sněmovna reprezentantů schválila novou obchodní smlouvu mezi USA, Mexikem a Kanadou, která nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) dojednanou na začátku 90. let. I to akciím svědčí a pomáhá k růstu.

Právě Spojené státy se o růst akciových trhů ve světě zasloužily zdaleka nejvíce. Dow Jonesův index, v němž je zastoupeno 30 podniků považovaných za páteř americké ekonomiky, si letos připsal více než 21 procent. Širší index S&P 500 vzrostl asi o 27 procent, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, od začátku roku zpevnil asi o 32 procent.

Akciové trhy v USA se na celkovém objemu obchodů s akciemi ve světě podílejí z více než padesáti procent.

V Evropě pak index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, od začátku roku zpevnil asi o 23 procent. Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 má k dobru asi 12 procent, zatímco index pařížské burzy CAC 40 vzrostl přibližně o 27 procent. Index pražské burzy PX přidal od začátku roku zhruba 13 procent.