Italská banka Popolare di Bari je kvůli ztrátám pod zvláštní správou

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di Bari, největší banku na jihu. Centrální banka rozpustila správní radu finančního ústavu a ustanovila dva zvláštní komisaře, kteří ji budou řídit.

Italská centrální banka (na snímku její šéf Ignazio Visco) uvalila na banku Popolare di Bari zvláštní správu
Zdroj: imago stock&people

Popolare di Bari se kvůli rostoucímu objemu špatných úvěrů potýká s problémy. Tento týden uvedla, že potřebuje kapitálovou injekci až jednu miliardu eur (25,5 miliardy korun).

Popolare di Bari je jednou ze dvou velkých zbývajících družstevních bank, které se teprve chystají přijmout vládní reformu z roku 2015, jejímž cílem je zlepšit řízení a odpovědnost za vedení banky.

Italské banky tvrdě zasáhla recese, která zničila čtvrtinu průmyslové výroby v zemi a způsobila bankrot tisíců podniků. Podobně jako dvě družstevní banky z regionu Benátsko, které v rámci státem financované záchrany převzal v roce 2017 bankovní ústav Intesa Sanpaolo, také Popolare di Bari bojuje s rostoucími ztrátami z úvěrů.

Generální ředitel banky Vincenzo De Bustis tento týden uvedl, že problematické úvěry představují už čtvrtinu půjček banky.

Banku Popolare di Bari založila v roce 1960 skupina místních podnikatelů a odborníků v čele s Luigim Jacobinim. Jeho rodina má banku pevně pod kontrolou, uvedla agentura Reuters.