Meziroční růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 2,5 procenta

Meziroční růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 2,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ve 2. čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle revidovaných údajů meziroční růst 2,7 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 procenta. Zpřesněná data tak podle ekonomů potvrdila, že česká ekonomika vstoupila do fáze zpomalování růstu, byť její  výkon hodnotí pozitivně.

Video Zprávy ve 12
video

Meziroční růst ekonomiky v 3. čtvrtletí zpomalil

Růst HDP ve třetím čtvrtletí táhly výdaje domácností a zahraniční poptávka. „Obě tyto složky přispěly k růstu shodně jedním procentním bodem. Pokles o 0,3 procenta byl zaznamenán u investic. Z pohledu odvětví se na růstu podílely zejména služby,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním i meziročním srovnání klesla o 0,3 procenta. Z hlediska typu aktiv vzrostly v meziročním srovnání především investice do obydlí a ostatních budov a staveb. Naopak se ještě více prohloubil meziroční pokles u investic do strojů a zařízení.

Saldo zahraničního obchodu se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšilo o 17,8 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb meziročně vzrostl o 1,8 procenta, ovlivnil to zejména vývoz dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb byl meziročně vyšší o procento, na čemž se podílel především obchod se stroji a subdodávky pro automobilový průmysl.

Struktura růstu HDP za 3. čtvrtletí tak jako posledně vyznívá podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera mírně smíšeně. „Investice zaostávají, zpomaluje spotřeba domácností, stejně tak vývoz. Na druhou stranu některá slabší čísla trochu relativizuje fakt, že jde o čísla očištěná o vyšší počet pracovních dní v tomto čtvrtletí. Růst HDP bez očištění rostl ve třetím čtvrtletí o 3,4 %. Stejně tak spotřeba domácností o 3 %. Vzhledem k tomu, že ne vždy lze efekty pracovních dní 100% odfiltrovat, je potřeba zohlednit i hodnoty bez očištění, které jsou pro třetí čtvrtletí více pozitivní,“ konstatuje.

Za celý letošní rok by tak měl růst tuzemské ekonomiky podle něho dosáhnout 2,6 %. Rizika ohledně příštího roku z pohledu zahraničního vývoje přetrvávají,  i když se v posledních týdnech podle analytiků do jisté míry zmírnily.

„Pozitivní zprávou je, že německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula technické recesi, když mezikvartální růst dosáhl 0,1 %, zatímco trh předpokládal mírný propad. Obecně tak bude pro růst tuzemské ekonomiky v příštím roce klíčový vývoj v zahraničí, který stále vykazuje známky zpomalování. Prozatím tak čekáme, že tuzemská ekonomika v příštím roce dále zpomalí blíže ke 2 %,“ dodává Seidler.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožka je však negativním překvapením, že  oproti předchozímu čtvrtletí nevzrostla vůbec spotřeba domácností. 

„Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 %. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností, ačkoliv i ta zjevně zpomaluje, nicméně aktuální zlepšení zahraničních předstihových indikátorů dávají slušnou naději, že by další zpomalování české ekonomiky nemuselo být dramatické,“ říká Brožka. V příštím roce čeká tak růst české ekonomiky tempem ve výši dvou procent a aktuálně zveřejněná data jsou podle něho argumentem proti zvyšování úrokových sazeb ČNB.

Portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček nicméně upozorňuje, že ačkoliv se tempo růstu oproti předešlým pololetím snížilo,  je meziroční růst stále znatelně vyšší než u našich sousedů platících eurem, u Německa činí 1 %, Rakouska pak 1,5 % či Slovenska 1,3 %.  Rychleji naopak stále rostou  Polsko (3,9 %) a Maďarsko (5 %).

„Navzdory pesimistickým očekáváním je tak přetrvávající solidní růst pozitivní zprávou. Pokud se ve zbylé části roku nestane nějaká katastrofa, mohla by letos vzrůst česká ekonomika o 2,5 %, což není vůbec špatné,“ míní Špaček.

Nejnovější čísla podle ekonoma ČSOB Petra Dufka nicméně potvrzují, že česká ekonomika vstoupila do fáze zpomalení, které bude s největší pravděpodobností pokračovat. „Je totiž pravděpodobné, že investiční aktivita bude dál polevovat, zatímco na nabídkové straně dál klesne příspěvek průmyslu. Už proto, že stojí především na automobilkách, které se potýkají aktuálně s tím, že buď už jsou kapacitně na hraně, nebo naopak o jejich výrobky není až takový zájem,“ vysvěteluje.

Tým ekonomů ČSOB tak počítá s tím, že letošní růst dosáhne maximálně výše 2,5 %, nicméně v příštím roce se posune blíž k hranici dvou procent.

Růst ekonomiky byl nižší než odhady ČNB

Pomalejší růst HDP byl podle ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále způsoben proti očekáváním nižším růstem spotřeby domácností. Stejně tak byl proti odhadům ČNB nižší i příspěvek čistého vývozu. 

„Zveřejněná data v souhrnu potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní růst české ekonomiky zpomaluje a v úhrnu za celý letošní rok dosáhne 2,6 procenta. V příštím roce dynamika domácí ekonomické aktivity dále zvolní na 2,4 procenta vlivem oslabení zahraniční poptávky,“ uvedl Král.