Hoteliéry v Česku zřejmě čeká další rekordní rok. Zahraničních turistů může být víc, než je počet obyvatel

Hoteliéry v Česku zřejmě čeká další rekordní rok. Od ledna do září v tuzemském hotelu nebo penzionu přespalo více než 17 milionů lidí. Roste tak i ekonomický význam odvětví. Podle posledních dostupných čísel statistického úřadu představuje cestovní ruch asi tři procenta hrubého domácího produktu. A ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda odhaduje, že počet zahraničních turistů zřejmě poprvé překoná počet obyvatel České republiky.

Video Události
video

Hoteliéry v Česku zřejmě čeká další rekordní rok

Samotné hlavní město tvoří zhruba třetinu tuzemského trhu. I díky tomu tu každého třináctého pracujícího živí právě cestovní ruch. Stejně je to ale i v Karlovarském kraji. Celkem v oboru podle statistiků pracuje zhruba 240 tisíc lidí.

„Klientů jezdí čím dál víc, turistů je v Praze dostatek. Mění se nejen jejich množství, ale především to, jak klienti přemýšlejí, jak si pokoje rezervují, jak ubytování vyhledávají,“ konstatuje ředitelka pražského hotelu Mamaison Residence Downtown Martina Černá.

V porovnání s loňskem zaznamenaly vyšší počet hostů všechny kraje. Čísla přitom rostou už několik let v řadě. K letošnímu září je už počet ubytovaných o půl milionu vyšší, než byl loni ve stejné době.

Návštěvnost českých hotelů a penzionů roste nepřetržitě od roku 2012, uvedl Pavel Vančura z Českého statistického úřadu, i když letos růst už o něco zpomaluje. Úřad také poprvé zveřejnil, že největší část ubytovacích kapacit v Česku tvoří penziony a tříhvězdičkové hotely. 

Čínských turistů ubylo

Domácích hostů v českých hotelech, kempech či penzionech ve třetím čtvrtletí přibylo 2,8 procenta, zahraničních 2,3 procenta. Čechů se ubytovalo o 840 tisíc víc než cizinců.

Nejpočetnější skupinou mezi cizinci byli Němci, kterých od července do září v Česku přespalo 586 tisíc, o procento více než před rokem. Slováky letos z druhého místa sesadili Poláci, jichž v českých ubytovacích zařízeních přenocovalo 239 tisíc, což bylo o 15 procent více než před rokem. Slováci byli s 233 tisíci hosty třetí, následovali Američané a Číňané.

Hosté z Číny přitom před rokem byli třetí nejpočetnější národností mezi turisty v Česku, letos jich meziročně ubylo o 2,2 procenta na 210 tisíc. Snížil se také zájem Britů, Korejců nebo Nizozemců.

Vedení hlavního města úbytek čínských turistů letos očekává. Praha od počátku roku ohlašovala, že chce ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. V říjnu obě města smlouvu vypověděla.

Pavel Vančura z Českého statistického úřadu si ale nemyslí, že by za úbytkem Číňanů v tuzemsku byly spory mezi Prahou a Pekingem. Ze všech zahraničních hostů v Česku Číňané tráví nejméně nocí, což je podle Vančury tím, že do Evropy přijíždějí zhruba na dva týdny a chtějí navštívit co nejvíce zemí.

Noclehů bylo letos v létě o 1,7 procenta více než před rokem, turisté v Česku strávili 20,9 milionu nocí. Nejvíce nocí připadá na domácí turisty, a to 12,5 milionu. Ze zahraničních turistů v Česku přespávali nejvíce Němci (1,65 milionu nocí), následují Rusové, Američané, Slováci a Poláci.

Nejexponovanějším místem je nadále Praha

Nejexponovanějším místem v Česku je nadále Praha, kde se v létě ubytovalo 2,298 milionu lidí. Počet nocležníků stoupl proti loňskému létu o 1,4 procenta. V metropoli výrazně převažují návštěvníci ze zahraničí, od července do září se jich v hlavním městě ubytovaly téměř dva miliony. Domácích turistů v Praze přespalo 304 300. Kromě Prahy zahraniční turisté převažují nad domácími ještě v Karlovarském kraji.

Druhým nejnavštěvovanějším krajem po Praze je jižní Morava, následují jižní Čechy. Nejméně turistů přespalo v Pardubickém kraji. Ve třetím čtvrtletí přibylo nocujících ve všech krajích kromě Vysočiny, kde se snížil počet hostů z ciziny.

Nejvyšší přírůstek zaznamenal Olomoucký kraj, ve kterém se ubytovalo o 9,2 procenta více lidí než před rokem. Více než pětiprocentní růst zaznamenala ubytovací zařízení také v Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji.

Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda odhaduje, že tuzemský cestovní ruch letos s velkou pravděpodobností čeká další rekordní rok. Počet zahraničních turistů zřejmě poprvé překoná počet obyvatel České republiky.