Zadlužení domácností u bank v květnu stouplo. Nejvíce půjček je na bydlení

Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se za květen zvýšilo o 10,6 miliardy korun na téměř 1,684 bilionu korun. Meziročně bylo jejich zadlužení vyšší o zhruba 106,6 miliardy. Dluhy nefinančních podniků v květnu vzrostly o více než 3,1 miliardy na 1,117 bilionu korun. V porovnání se stejným měsícem loňského roku stouply o 53,6 miliardy, vyplývá z údajů, které zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016, nejvíce peněz si lidé půjčují na bydlení. Tyto úvěry dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností.

Zadlužení nefinančních podniků za poslední rok kolísalo. Za loňský květen až říjen rostlo, ve zbytku roku se naopak snižovalo. Po lednovém zvýšení se dluhy firem v únoru vrátily k poklesu, od března ale opět rostou. Mezi úvěry poskytnutými podnikům v ČR mají v členění podle původní doby splatnosti nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry, v květnu se na celku podílely 55 procenty.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.