V ropovodu Družba je opět zvýšená kontaminace. Znečištění bylo zjištěno na ukrajinsko-slovenské hranici

V jižní části ropovodu Družba, kterou teče ropa i do Česka, byla opět naměřena zvýšená kontaminace. Informaci, kterou agentura ČTK získala od několika zdrojů, potvrdil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zvýšené hodnoty byly podle něho naměřeny na ukrajinsko-slovenské hranici. Slovenský přepravce ropy Transpetrol však informace o kontaminaci ropy v ropovodu popřel, přeprava suroviny podle něj probíhá ve standardním režimu.

Velín v Centrálním úložišti ropy v Nelahozevsi
Zdroj: ČT24

Ministr doplnil, že do Česka zatím proudí čistá ropa a potrvá ještě minimálně dva dny, než do ČR doteče všechna ropa před zjištěným znečištěním. Petrochemický holding Unipetrol podle ministra nyní situaci vyhodnocuje.

„Zatím je tam 'zbytková' ropa, ta čistá, která sem normálně jde a bez problémů by ještě minimálně dva dny měla jít. Teď je jenom otázka, aby se to vyřešilo na slovensko-ukrajinských hranicích,“ sdělil ministr. Ve středu se bude vědět, jak se bude situace vyvíjet dál, dodal.

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr v pondělí ČTK řekl, že v šarži ropy pro Unipetrol se v kontrolním vzorku na Ukrajině objevil chlorid v mnohonásobně vyšším množství, než je pro rafinerii přípustné, firma proto přebírání této šarže ropy přerušila. Zda šlo o náhodu, podle něj ukážou další měření. „Na Slovensko a do Maďarska podle aktuálních informací ropa ropovodem Družba normálně teče,“ dodal.

„Společnost Transpetrol se svými obchodními partnery analyzuje situaci a průběžné vyhodnocuje vzorky ropy. Vzhledem k tomu, že dosavadní vzorky neprokázaly kontaminaci ropy, pokračuje její přeprava ve standardním režimu,“ uvedl Transpetrol na dotaz ČTK. Transpetrol také sdělil, že další informace ohledně přepravy ropy budou k dispozici v úterý.

Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do Česka byl dovoz obnoven koncem května.

V severní části ropovodu vedoucí z Běloruska do Polska byla minulou středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny ve středu 19. června večer a opět obnoveny ve čtvrtek 20. června.