ČEZ zvýšil v prvním kvartále zisk i tržby, hlavně díky vyšším cenám elektřiny

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 8,3 miliardy korun. Tržby firmy se pak meziročně zvýšily o 12 procent na 51,8 miliardy korun. Firma to uvedla v tiskové zprávě. ČEZu pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. ČEZ zároveň rozdělí na dividendách 99 procent zisku, což je nejvíce v historii.

Video Zprávy ve 12
video

ČEZ zvýšil v prvním kvartále zisk i tržby

Vedení společnosti také v úterý uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Pokud valná hromada návrh schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun a stát tak získá zhruba devět miliard. Loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii – stát dostal 12,4 miliardy.

„To je určitě zklamáním, když mnoho investorů a obchodníků spekulovalo o změně dividendové politiky a vyšším návrhu. Management ani nepřistoupil ke změně své dividendové politiky pro budoucí roky, která tak nyní stále předpokládá výplatu v rozmezí 60 až 100 %. O návrhu bude hlasovat valná hromada 26. června,“ komentuje návrh analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš v úterý nicméně potvrdil, že společnost rozdělí na dividendách 99 procent zisku, což je nejvíce v historii. „Návrh dividendy na úrovni 99 procent je historicky nejvyšší procento, které na dividendy navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením, tj. zejména o opravné položky k hmotnému majetku,“ uvedl Beneš.

ČEZ vyrobil oproti loňsku více elektřiny, podražily však i emisní povolenky 

Zvýšení zisku v úvodním čtvrtletí letošního roku bylo způsobeno zejména růstem cen vyrobené elektřiny a vyšší výrobou v jaderných elektrárnách. „Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny se v našich výsledcích projevuje růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích, a navíc se nám podařilo meziročně vyrobit o 1,1 terawatthodiny elektřiny více,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Naopak negativně se v hospodaření firmy projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Důvodem byl růst jejich tržních cen i nižší počet bezplatně přidělených povolenek. 

Beneš očekává, že letošní zisk by mohl být mezi 17 a 19 miliardami korun. Loni měla společnost zisk 10,5 miliardy korun.

Podle analytika Miroslava Frayera je aktuální výsledek ČEZu spíše zklamáním a akcie zřejmě budou reagovat poklesem. „Na druhou stranu si myslíme, že nízký návrh dividendy může být definitivní tečka za obdobím dlouhodobého poklesu ziskovosti i výše dividendy. Současný vývoj cen elektřiny a lepší výrobní mix by měl vést v následujících kvartálech a letech k růstu ziskovosti i dividendy,“ vysvětluje Frayer. 

Z tradičních zdrojů vyrobil ČEZ v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodiny (TWh) elektřiny, o šest procent více než ve stejném období loňského roku. Výroba elektřiny v alternativních zdrojích dosáhla 0,7 TWh, čímž meziročně stoupla o 18 procent. Produkce elektřiny v jaderných elektrárnách pak stoupla meziročně o 0,5 TWh.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.