Česko má za sebou další mrazivou noc. Nejchladněji bylo na Kvildě

Česko má za sebou další mrazivou noc, ve které padaly teplotní rekordy. Dosud nejnižší teploty pro 8. květen meteorologové naměřili na 26 ze zhruba 150 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejchladněji bylo na stanici Kvilda-Perla, minus osm stupňů Celsia, rekord zde ale nepadl. Pode Marie Odstrčilové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) však noc na středu nebyla tak mrazivá, jako ta předešlá a míst, kde teplota klesla pod nulu, bylo zřejmě méně.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Probst

Z rekordních teplot byla nejnižší ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde středečních minus 3,8 stupně Celsia o desetinu překonalo dosavadní minimum z roku 1979. V Deštném v Orlických horách naměřili meteorologové minus 3,2 stupně, o tři desetiny stupně více zde bylo v roce 1987. Rekord ze stejného roku minus dva stupně Celsia byl dnes o desetinu překonán v Jevíčku na Svitavsku.

Z krajů bylo podle Odstrčilové tepleji v Libereckém a Středočeském a také v Praze, jinak byly mrazivé teploty rozloženy po celé republice. Méně chladno bylo v severních výběžcích republiky v Libereckém a Olomouckém kraji, mráz naopak výrazněji zasáhl Šumavu. „Šumava z toho obvykle vystupuje, když je jasno,“ podotkla meteoroložka. 

Tam teploty ve středu ráno klesly až k minus osmi stupňům. Na Rokytské slati u Modravy na Klatovsku bylo ráno minus 7,5 stupně, v Horské Kvildě na Klatovsku minus 7,3 stupně a na vrcholu Březníku nedaleko Modravy 6,6 stupně pod nulou, řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. 

Noc na úterý, kdy teplotní minima zaznamenala zhruba čtvrtina měřicích stanic, byla oproti noci na středu zřejmě ještě chladnější. Obě se ale vymykají dlouhodobému nočnímu průměru na začátku května, který je kolem šesti stupňů Celsia.

V dalších dnech už by díky velké oblačnosti mrznout nemělo. Studený vzduch se ale má podle předpovědi do Česka vrátit na přelomu nynějšího a příštího týdne.