Dlouhý v ČT: Chci být šéfem Hospodářské komory

Praha - Bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý bude kandidovat na prezidenta Hospodářské komory. Oznámil to v pořadu Ekonomika ČT24. Dlouhý chce nahradit současného šéfa Petra Kužela. Toho kvůli podezření z milionových machinací s dotacemi vyšetřují kriminalisti i evropské orgány. Kužel jakékoli obvinění odmítl. Členové volebního sněmu se sejdou v květnu.

Neúspěšný uchazeč o křeslo hlavy státu a bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý by rád do čela Hospodářské komory. „Hospodářská komora možná trošku uvolnila prostor, který má. Není tak přitažlivá pro své členy, není dostatečně tvrdým oponentem vlády. Prostor tady je a je zajímavé v něčem pomoct,“ prohlásil Dlouhý v ČT.

Hospodářská komora funguje už 21 let a sdružuje na 14 tisíc členů (firem a živnostníků), kteří zaměstnávají přibližně dvě třetiny práceschopných lidí v ČR. Je vlivnou lobbistickou organizací, mimo jiné může připomínkovat zákony.

Komoru teď vede občanský demokrat Petr Kužel. Kvůli vyvádění peněz z organizace ho ale vyšetřuje policie. Hospodářská komora údajně v minulosti zaplatila spřízněným firmám desítky milionů korun, aniž by bylo známo za co. Některé nákupy se navíc prováděly bez výběrových řízení – chyběly kontrolní mechanismy i pravidla pro podepisování smluv.

Finanční skandál v nejvyšších patrech Hospodářské komory ČR rozkrýval David Havlík v pořadu Reportéři ČT.

Loni se proti Kuželovi navíc postavila část členů. Jeden z jeho hlavních kritiků, Vladimír Opatrný, teď vedle Kužela a Dlouhého možná půjde do volby také. „Zatím se rozhoduji. Nechci totiž, aby tím utrpělo moje podnikání,“ naznačil.

Mluvčí komory Lenka Vodná uvedla v Hospodářských novinách, že kandidátů na post prezidenta je šest, konkrétní jména ale nepotvrdila. Tato sestava se navíc může do poslední chvíle měnit. „V průběhu sněmu může kdokoliv vstát, třeba i deset dalších kandidátů, a ohlásit kandidaturu na prezidenta,“ doplnila Vodná.

Přestupní stanice na Hrad?

Nového šéfa bude Hospodářská komora znát v květnu. A v případě, že jím bude Vladimír Dlouhý, nebude to šéf na plný úvazek. Chce si totiž zároveň podržet svou práci v investiční bance Goldman Sachs. Post prezidenta Hospodářské komory by ale mohl být jen přestupní stanicí na cestě na Hrad. Vladimír Dlouhý by mohl kandidovat za čtyři roky. Hospodářským novinám řekl, že pokud se komora dostane na vyšší úroveň a její šéf bude široce a pozitivně vnímanou osobností, pak se lze k takovým úvahám vrátit.  

Vladimír Dlouhý

… zastával od roku 1990 do roku 1992 funkci ministra hospodářství a poté ministra průmyslu a obchodu až do roku 1997, kdy se při vládní krizi z politiky stáhl. Pak pracoval jako poradce společnosti ABB a banky Goldman Sachs a také vyučoval ekonomii na vysokých školách.
Loni se chtěl v přímé prezidentské volbě ucházet o post hlavy státu, ale ministerstvo vnitra jeho kandidaturu odmítlo zaregistrovat kvůli nedostatečnému počtu podpisů na petičních arších.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 2 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 4 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 4 hhodinami

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025
Načítání...