Před zimou je velký zájem o kominíky. Na jejich služby se čeká i měsíc

Kominíci jsou momentálně jedněmi z nejžádanějších řemeslníků. Na jejich služby se čeká i měsíc. Hlavně tam, kde lidé topí nekvalitními tuhými palivy.

Video Události
video

Události: Žádaní kominíci

Kominík a kamnář Richard Kubát z Hradce Králové nyní vyřizuje desítky telefonátů denně. Zákazníci nežádají jen běžné čištění komínů, ale i větší rekonstrukce spalinových cest.

„Postupně ty lidi odkazuju, že se k nim dostanu třeba za měsíc,“ popsal Kubát.

Počkat si musel také Martin Jahelka, který opravuje starší dům. Dříve byl určen převážně k letnímu provozu, teprve s příchodem nového majitele je nutno ho připravit i na zimu. 

A příprava to nebude snadná. Komín je zadehtovaný, protože v kotli se topilo při zavřeném přívodu vzduchu. Vyvložkování komínu bude stát 30 tisíc korun. „Děláme vlastně náhradu komína, který je tady opravdu vyřešen podomácku,“ dodal Kubát. 

Také kominík Jindřich Vlasák pracuje od rána do večera. Běžnou kontrolu zvládne denně až u dvanácti komínů.

U jednoho si pochvaluje. „Je takřka v pořádku. Je tady nerezová vložka, která je částečně zanesena, ale pěknými jemnými sazemi.“ Tedy důkaz, že se v krbových kamnech topí jen kvalitním vyschlým dřevem. „Když začíná chladnější počasí, tak takhle přitápíme. Má to své kouzlo,“ potvrzuje Lenka V. z Pardubic. 

Ne všichni majitelé domů se o komíny starají správně. Kvůli zanedbané údržbě vyjížděli hasiči v posledních dnech jen v Královéhradeckém kraji ke dvěma požárům. Loni měli takových zásahů devadesát.

„Na vině byla nejčastěji špatná spalinová cesta nebo špatně vyčištěný komín, ale také zazděné trámy v komíně,“ uvedla k tomu mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová. 

U celoročně obývaných domů je potřeba komíny čistit aspoň třikrát ročně. U letních chat stačí dvakrát. Nejméně jednou za rok by měl každý komín zkontrolovat odborník. Sami kominíci pak radí řídit se zdravým rozumem.