Dveře velkoobchodů by mohly o svátcích zůstat otevřené. Poslanci podpořili změnu

Velkoobchody by se v budoucnu mohly zbavit povinnosti zůstat zavřené o vybraných svátcích. Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh poslanců vládního hnutí ANO a opoziční ODS, který by dal velkoobchodům možnost volby. Vláda k návrhu zaujala neutrální postoj. Pravicové sněmovní strany (ODS nevyjímaje) současně chtějí celý zákon o regulaci prodejní doby zrušit.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Podle současného znění zákona se zákaz prodeje o vybraných svátcích vztahuje vedle maloobchodu i na velkoobchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. „Ten návrh je prostý: ze zákona o prodejní době se škrtá slovo velkoobchod. Maloobchodu se to vůbec nedotkne,“ popsal zástupce předkladatelů Patrik Nacher (ANO).

Předkladatelé argumentují mimo jiné tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poslanci také poukazují na restaurace a stravovací provozy, které potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny na denní bázi.

Vláda návrh ani neodmítla ani nepodpořila. Poukázala mimo jiné na to, že Ústavní soud se nyní zabývá návrhem na zrušení celého zákona. Jedním z argumentů navrhovatelů je to, že zákon vytváří nerovnost, protože se vztahuje na obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních a netýká se například služeb. Vynětí velkoobchodů by tak podle vlády vedlo k další dílčí nerovnosti.

Proti byla ČSSD, KSČM nebo lidovci. Podle Miholy je tato regulace normální

Pro zamítnutí předlohy hlasovalo 32 poslanců hlavně z klubů ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že ve druhém čtení předloží pozměňovací návrh, který by zákon o regulaci prodejní doby zrušil.

„Omezuje to podnikatele naprosto zbytečně, otravuje to úplně všechny lidi, dělá to zmatek, tak si přiznejme, že se to nepovedlo, zrušme to,“ řekl. Také předseda klubu ODS a spolupředkladatel návrhu Zbyněk Stanjura věří, že na konci projednávání bude návrh na zrušení zákona jako celku.

Poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL), který požadoval zamítnutí návrhu na vynětí velkoobchodů ze zákonu, naopak argumentoval tím, že regulace prodejní doby je v Evropě normální. Uvedl také, že většina prodavaček má rodiny a jejich děti si také chtějí užít volno o svátcích. Podle něj to nelze srovnávat s tím, že třeba hasiči musí být v pohotovosti. „Jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusí být na prvním místě,“ uvedl.

Sněmovna letos v lednu zamítla návrh ODS na zrušení celého zákona o prodejní době. Za zachování zákona o prodejní době hlasovalo tenkrát 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a přidali se i někteří Piráti.