Šéf britské centrální banky chce pomoci s hladkým brexitem. Ve funkci setrvá déle

Guvernér Bank of England Mark Carney souhlasil s prodloužením svého funkčního období do konce ledna 2020. Šéf britské centrální banky tak chce pomoci zajistit hladký průběh odchodu země z Evropské unie. Podle předchozích plánů měl Carney ve funkci skončit v červnu příštího roku.

Guvernér britské centrální banky Mark Carney
Zdroj: Reuters Autor: Ben Nelms

„Chápu, že během tohoto kritického období je důležité, aby každý učinil vše, co je v jeho silách, na podporu hladkého a úspěšného brexitu,“ uvedl Carney. „Mohu potvrdit, že mi bude ctí prodloužit funkční období do ledna 2020,“ dodal.

Podle ministra financí Philipa Hammonda tento krok podpoří hladký odchod Británie z Evropské unie a zajistí britské ekonomice potřebnou stabilitu.

Kanaďan Carney se v roce 2013 stal prvním šéfem Bank of England, který není britským občanem. Není to ovšem poprvé, co se Carneyho setrvání v čele centrální banky protahuje. Původně se dohodl, že bude ve funkci do letošního roku, už předloni však souhlasil s prodloužením funkčního období o jeden rok. Také tehdy to bylo kvůli brexitu.  

Čekání na dohodu o brexitu

Británie hodlá opustit EU v březnu příštího roku, doposud se však nedokázala dohodnout na podmínkách svého odchodu. Carneyho rozhodnutí setrvat delší dobu v čele centrální banky ale přispívá k poklesu nejistoty ohledně brexitu, upozorňuje agentura AP.

Tento týden unijní vyjednavač Michel Barnier podle agentury Reuters uvedl, že dohodu o rozluce Velké Británie s EU je realistické očekávat za šest až osm týdnů. Britská premiérka Theresa Mayová nicméně koncem srpna prohlásila, že pokud se Londýn nedohodne s EU na nových vzájemných vztazích do odchodu země ze společenství, nenastane žádný konec světa.