Téměř sedm tisíc Čechů už požádalo Google o vymazání z vyhledávače. Nejvíce jim vadí zmínky o zaměstnání

Přes 38 tisíc odkazů zaslali k dnešnímu dni Češi společnosti Google s žádostí o smazání. Obsahovaly totiž pro žadatele citlivé nebo nepravdivé údaje, které chtěli odstranit. Google má povinnost relevantním žádostem o vymazání vyhovět od května 2014, kdy tak rozhodl Soudní dvůr EU. Od té doby zájem Čechů o smazání konkrétních odkazů roste. Ze 300 žádostí v květnu 2014 se zvýšil na současných 6851. Google dosud vyhověl polovině z nich.

Nejčastěji musí Google odstraňovat citlivé osobní údaje. Důvody jsou ve většině zemí stejné. „Disponujeme jen daty z ostatních zemí, ale typické žádosti jsou například o odstranění odkazů vedoucích na různé weby s nahými fotografiemi žadatelky nebo odkazujících na různé stránky adresáře, kde byla uvedena adresa a telefonní číslo žadatele,“ uvedla Alžběta Houzarová z české pobočky Googlu.

Čechům vadí nejvíce informace o jejich zaměstnání. Podle Googlu tvoří téměř 40 procent žádostí od roku 2016. Smazat je lidé chtějí z adresářů, zpravodajských webů i stránek státních úřadů. V 11 procentech žádostí jde o informace vztahující se k přečinu v zaměstnání. Ne každý, kdo chce smazat odkaz, uspěje.

„Mezi nejběžnější faktory, které vedou k tomu, že stránky z výsledků neodstraníme, patří existence alternativních řešení, technické důvody nebo duplicitní adresy URL,“ uvádí Google na svých stránkách. Vliv na rozhodnutí má i to, zda je povědomí o dané informaci ve veřejném zájmu.

Vymazat svou digitální stopu chtějí Češi i ze sociálních médií, jako jsou Facebook, Youtube nebo Twitter. Nejčastěji chtějí smazat příspěvky, které sami napsali. Počet takových žádostí však podle statistik Googlu dlouhodobě klesá.

Lidé žádají o vymazání odkazů o trestné činnosti

Od ledna letošního roku se zdvojnásobila míra odstraněných odkazů o trestné činnosti. Mezi top 10 domén, které Google na žádost lidí odstranil, patří i odkazy na stránku Centrálního registru dlužníků nebo rejstřík peníze.cz. Na první příčce s téměř 200 odstraněnými odkazy je největší český bulvární deník.

V posledním roce rapidně vzrostla míra odstranění url adres spadajících do kategorie zpravodajské weby. Zároveň výrazně méně Google maže odkazy na státní správu.