Průmyslové zakázky v Německu obnovily růst

Objem průmyslových zakázek v Německu se v květnu po čtyři měsíce trvajícím poklesu o 2,6 procenta zvýšil. Na růstu, který překonal očekávání, má zásluhu oživení poptávky v Německu i v eurozóně, vyplynulo z dat německého statistického úřadu. Analytici odhadovali růst zakázek proti dubnu pouze o 1,1 procenta.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Jörg Sarbach

Úřad upravil směrem nahoru na minus 1,6 procenta dubnový pokles, dříve udával propad o 2,5 procenta. „Oživení je pořád tady, ale už je za zenitem,“ řekl agentuře Reuters ekonom Alexander Krüger ze společnosti Bankhaus Lampe. Poukázal přitom na vnější rizika typu ochranářských tendencí amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Domácí průmyslové objednávky v pátém měsíci roku stouply o 4,3 procenta, ty zahraniční o 1,6 procenta. Zakázky z eurozóny se zvýšily o 6,7 procenta, ze zbylého zahraničí v porovnání s dubnem o 1,3 procenta klesly.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek upravil svůj odhad letošního růstu největší evropské ekonomiky na 2,2 procenta, zatímco v dubnu předpovídal 2,5 procenta. Německu podle něj hrozí krátkodobá rizika v podobě sílících ochranářských opatření a možného„tvrdého brexitu“, tedy nekompromisní odluky Spojeného království od unijních struktur.