Světovým podnikatelem roku je Brazilec, který staví dostupné domy

Střechu nad hlavou postavil každému dvoustému Brazilci a nyní se stal brazilský developer Rubens Menin Teixeira de Souza světovým podnikatelem roku. Pro Jižní Ameriku je to první vítězství. Svého zástupce mělo ve finále soutěže EY Podnikatel roku 2018 v Monte Carlu i Česko, majitele strojírenské firmy Agrostroj Lubomíra Stokláska.

Video Události
video

Světovým podnikatelem roku je Brazilec, který staví dostupné domy

Brazilec Rubens Menin postaví čtyřpatrový dům během deseti dnů. Bydlení pro lidi s nízkými příjmy poskytuje už skoro čtyřicet let a neustále se snaží srážet jeho cenu. Jinak by podle něj na vlastní nemovitosti většina rodin z Brazílie neměla.

„Pokud pro ně nemáte opravdu dobrou cenu, tak nejsou schopni si to pořídit. Za posledních pět let jsme srazili cenu jednotky o pětadvacet procent,“ říká světový vítěz EY Podnikatele roku 2018 Rubens Menin.

Menin, který v 21 letech spoluzaložil společnost MRV Engenharia, což je jeden z největších brazilských developerských a realitních podniků, dodnes postavil už tři sta tisíc nemovitostí po celé Brazílii. A za několik let by podobně mohli developeři stavět i v dalších zemích – model se dá totiž  jednoduše převést i do jiných států.  Navíc podle Menina moderní technologie mohou snížit ceny domů, aniž by se snížila jejich kvalita.

Příběh z Pelhřimova: Z krachujícího podniku velkovýrobce

Do Monte Carla vyslala svého zástupce, tak jako každý rok, i Česká republika. Majitel strojírenské firmy Agrostroj Lubomír Stoklásek se snažil porotu zaujmout hlavně svým příběhem – z krachujícího pelhřimovského podniku vybudoval největší výrobu zemědělské techniky v Česku.

„Diskuze byla o tom, jak se to vlastně realizovalo a co plánujeme do budoucna, měl jsem z toho velice dobrý pocit,“ uvedl Stoklásek před finálním vyhodnocováním. Soutěžící měli zhruba dvacet minut, aby porotu co nejvíc zaujali svými podnikatelskými úspěchy.

Na vyhlášení vítěze světového podnikatele roku se sjelo všech šestapadesát finalistů z celého světa. Jejich firmy mají dohromady obrat přes 23 miliard dolarů. Jen pro představu – je to asi půl bilionu korun. „Kritéria jsou vždycky stejná, mezinárodně stejná, je to prostě ta osobnost toho podnikatele, jeho podnikatelský duch. Společenský dopad, jak se angažuje pro společnost, mezinárodní přesah, inovace a finanční výsledky,“ konstatuje vedoucí partnerka EY Česká republika Magdaléna Souček.

Podnikatelé, kteří do Monte Carla zavítali, patří i k největším zaměstnavatelům – dohromady mají 110 tisíc pracovníků.

Soutěž Podnikatel roku pořádá poradenská firma EY od roku 1986 – vznikla ve Spojených státech a rozšířila se do řady zemí celého světa. V současnosti se koná v téměř 50 zemích na šesti kontinentech.