Letiště v německém Hamburku ochromil výpadek proudu. Všechny lety jsou odkloněny

Výpadek elektřiny v neděli dopoledne ochromil letiště v Hamburku. Celá budova byla podle mluvčí letiště Stefanie Harderové kompletně vyklizena. Startovat ani přistávat nemohou žádné stroje, informovala agentura DPA. V neděli za normálního provozu odbaví letiště v Hamburku průměrně 200 letů.

Letiště v Hamburku
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Christian Charisius

Příčina tak rozsáhlého výpadku elektřiny není zatím přesně stanovena, podle Harderové je ale na vině pravděpodobně zkrat. Technici na opravě intenzivně pracují, není ale možné předpovědět, za jak dlouho bude provoz na letišti obnoven, řekla mluvčí.

Po 16. hodině se na twitterovém účtu letiště objevila zpráva, že v neděli nebude provoz obnoven. „Bude to chvíli trvat, než se provoz vrátí do normálu. Některé lety jsme přesměrovali. Nemohu teď říct přesně, kolik letů bylo zrušeno, ale některé byly a další budou zřejmě následovat. Pokusíme se to vyřešit co nejdříve, ale jak říkám, ještě to chvíli potrvá,“ uvedla mluvčí Katja Brommová.

Letadla, která dopoledne ještě mířila na hamburské letiště, byla odkloněna do Hannoveru. Mluvčí tamního letiště potvrdila, že tam přistálo už několik strojů mířících původně do Hamburku.

Cestující na letišti v Hamburku byli zpočátku posíláni z terminálu 2 na terminál 1, výpadek proudu ale mezitím postihl i ten. Na informačním webu letiště se od dopoledne neobjevují žádné údaje o odletech ani příletech. Mluvčí spolkové policie agentuře DPA potvrdil, že zhruba kolem 10:00 hodiny začalo vyklízení letiště. Všichni cestující musejí nyní čekat před budovou, proto byl později uzavřen i příjezd k letišti.

Nejmenovaný očitý svědek řekl, že nejdřív byla uzavřena většina odletových odbavovacích přepážek. Utvořily se dlouhé fronty a pak byli cestující vyzváni, aby opustili terminál 2 a přešli na terminál 1. Nakonec ale museli odejít i odtud. Někteří cestující agentuře DPA řekli, že by se do původního cíle své cesty za daných okolností vydali vlakem, jejich zavazadla už ale byla odbavena.

Hamburské letiště je podle údajů provozovatele páté největší v Německu. Ročně jím projde přes 17 milionů cestujících.