Německo neoprávněně osvobozovalo velké firmy od poplatků za elektřinu. Teď je musí vymoci zpět

Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. Oznámila to v pondělí Evropská komise.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová
Zdroj: Reuters Autor: Eric Vidal

Komise, která je v osmadvacetičlenné Unii zodpovědná za zajištění rovných podmínek, uvedla, že výjimka zvýšila finanční zátěž ostatních uživatelů elektřiny. Ti museli platit mimořádný poplatek zavedený v Německu v roce 2012.

Výjimka, kterou Německo zrušilo v roce 2014, byla v letech 2011 až 2013 udělena společnostem s roční spotřebou nad deset gigawatthodin. Jen za rok 2012 firmy podle kalkulace Komise na poplatcích ušetřily 300 milionů eur (7,73 miliardy korun).

„Všichni uživatelé elektřiny musí platit provozovatelům sítí za služby, které využívají – úplné osvobození některých od těchto poplatků je nespravedlivou výhodou a zvyšuje finanční zatížení ostatních spotřebitelů elektřiny. To je důvod, proč musí Německo nyní neuhrazené poplatky od těchto subjektů vrátit.“

Margrethe Vestagerová

komisařka pro hospodářskou soutěž

Komise obdržela řadu stížností od spotřebitelských sdružení, energetických společností i občanů. V roce 2013 zahájila šetření, zda je osvobození od poplatků státní podporou a zda je v souladu s pravidly EU o státní podpoře.

Podle unijních pravidel o státní podpoře neexistuje žádné objektivní odůvodnění, které by umožnilo úplné osvobození od poplatků za síť pro uživatele elektřiny, i když mají stabilní spotřebu elektrické energie. Každý uživatel by měl platit za náklady, kterými distribuční síť zatěžuje. Velcí a stabilní uživatelé elektřiny tyto náklady také vytvářejí a je na nich, aby tyto náklady nesly, uvádí se ve vyjádření EK.