„Chceme konstruktivní přístup ze strany ČSOB. Nelíbí se nám přístup jejího vedení k jednání, který je jednostranný, odmítavý a silový,“ uvedla Ladislava Spielbergerová z MO. Prvním krokem podle ní bude snaha o zajištění schůzky odborářů s vedením belgické banky KBC, která je mateřskou společností ČSOB. Služby na pobočkách v tuto chvíli odbory omezovat neplánují.
Vyhlášení stávkové pohotovosti podpořil také Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví prostřednictvím svého předsedy Františka Hupky.
Odborářka Spielbergerová také řekla před časem pro server iRozhlas, že nedostává už dva měsíce plat. Podle ní jde o trest za to, že se snaží vyjednat zvýšení mezd.
Jak to vidí management banky
„V našem přístupu k vyjednávání se nic nemění, další schůzka s odbory je již naplánována,“ sdělila ve středu banka. Připomněla, že od 1. května zvýšila i mzdy průměrně o 5,4 procenta a celkem se s dosud provedenými úpravami roční příjmy zaměstnanců v bance zvedly průměrně o 6,6 procenta.
Členskou základnu odborových organizací v ČSOB tvoří přibližně 20 procent zaměstnanců, uvedla nedávno banka.
K loňským výsledkům uvedla odborová centrála ČMKOS, která Moderní odbory podporuje, že to byl historicky největší zisk, ale přinesl historicky nejmenší růst mezd a šikanu odborů.
ČMKOS informovala, že za roky 2012 až 2016 vydělala ČSOB přes 70 miliard korun. Dodala, že odborům jde zejména o nízkopříjmové zaměstnance, že i v bankovnictví pracují lidé s hrubou mzdou 16 tisíc korun.
„Jde o příklad nadnárodní firmy, která v Česku generuje obrovské zisky na úkor našich zaměstnanců. ČMKOS podpoří Moderní odbory v ČSOB v jejich snaze upozornit v rámci evropských odborových struktur na tento přístup mateřskou firmu. Je třeba poukázat a odsoudit skutečnost, že vedení ČSOB zaujalo šikanózní přístup k představitelkám odborů v ČSOB,“ zdůraznil v dubnu předseda ČMKOS Josef Středula.
Server iRozhlas uvedl, že na platech už se po několikaměsíčním vyjednávání dohodli zaměstnanci ve všech bankách – kromě ČSOB.
Pokud by došlo ke stávce, bylo by to v novodobé historii České republiky poprvé, kdy by stávkovali bankovní úředníci. V Evropské unii stávkují často. Naposledy vyšli bankovní úředníci do ulic třeba v Londýně nebo Paříži, uvedl server.