Německá letiště v úterý zasáhne stávka. Zrušeny budou i některé spoje s Prahou

Německo v úterý zasáhne stávka na letištích. Odborová organizace Verdi požaduje vyšší platy. S výpadky spojů a dlouhým čekáním mají cestující počítat na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Kolíně nad Rýnem a Brémách. V Severním Porýní-Vestfálsku bude omezena i místní doprava. Stávka se dotkne i spojů s Prahou.

Přerušit činnost se chystá hlavně pozemní personál, omezení na letištích budou značná, řekl v Berlíně šéf Verdi Frank Bsirske. Letiště ve Frankfurtu, které je největší v Německu, stávka postihne od 05:00 do 18:00. Zatím není přesně známo, jaké spoje jsou ohroženy, zřejmě ale půjde hlavně o odlety. Zavřené totiž mají zůstat zejména odletové brány A a Z v Terminálu 1.

Největší evropský letecký dopravce Lufthansa zrušil na úterý přes 800 plánovaných spojů. Většinou jde o lety na krátké vzdálenosti, ale i 58 dálkových letů.

Rušené lety hlásí kvůli Německu Praha

Stávka se dotkne i spojů mezi Německem a Českem. Letiště Václava Havla v Praze má zatím na úterý nahlášeno zrušení čtyř zpátečních letů - dvou spojů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem a dvou spojů s Mnichovem. „Ale je možné, že se počet zrušených letů ještě bude měnit,“ řekl ČTK Roman Pacvoň z tiskového oddělení letiště.

V Severním Porýní-Vestfálsku omezí provoz i v místní dopravě, mateřských školách, komunálních podnicích a městských správách. Po celém Německu lze různé stávky očekávat do 13. dubna, uvedla agentura DPA.

Odbory požadují šestiprocentní růst platů pro přibližně 2,3 milionu zaměstnanců na různých pozicích ve veřejném sektoru. Třetí kolo jednání o odměňování je plánováno na polovinu dubna.