Jak poznat televizi, která zvládne DVB-T2? Když neporadí návod, může pomoci web

Česká televize ve čtvrtek zahájila digitální pozemní vysílání v novém standardu DVB-T2. Na novou generaci digitálního vysílání přejdou všechny evropské státy. Jak divák pozná, že televize umožní přijímat vysílání v novém standardu? Ne vždy je možné se spolehnout na návod dodávaný s televizorem.

Video Události
video

Události ČT: Jak poznat televizi, která zvládne DVB-T2

Přechod na DVB-T2 se týká zhruba poloviny českých domácností. Nic nemusí řešit ti, kteří přijímají televizní signál přes satelit, IP protokol nebo mají kabelovou televizi. Změna se může týkat těch, kteří mají signál přes anténu – to je typické u paneláků nebo bytových domů.

Bude televize schopná přijímat modernizované vysílání ve standardu DVBT2? Odpověď by se měla skrývat v návodu. Avšak ne vždy je to pravidlem. Proto vznikl speciální web, kde si mohou zájemci ověřit, zda daný typ televizoru přechod na nový formát zvládne.

Na stránce www.dvbt2overeno.cz je možné zkontrolovat aktuálně prodávané modely. Na ověřovací web odkazují i stránky České televize o přechodu www.digict.cz.

Některé nové přístroje už novou síť zvládnou zpracovat. Jsou označené nápisem „DVBT2-HEVC nebo H265“. U výrazně starších televizí a set top boxů je ale téměř jisté, že nové vysílání přijímat nebudou. Pak nezbývá, než zakoupit set-top-box, anebo rovnou novou televizi.

„Pokud si vybíráte novou televizi, tak se dívejte, zda má certifikát DVB T2. Případně je to ve všech popiskách u nových televizí,“ uvedla mluvčí prodejce elektroniky Datart Iva Pavlousková.

Zatímco nejlevnější televize odpovídající novému standardu začínají na třech tisících, set top boxy se dají sehnat od 650 korun. I u set-top-boxu je však třeba dát pozor, aby odpovídal normám. „Musí mít logo Českých radiokomunikací, že DVB-T2 splňuje,“ dodala Pavlousková.

Pro obyvatele bytů v domech se společnou anténou pak ještě čeká modernizace antény. „V případě společných televizních antén bude třeba přidat takzvanou kanálovou vložku pro příjem nové sítě. Společenství vlastníků se tedy musí obrátit a správce antény, který problém vyřeší,“ uvedl ředitel regulace Českých radiokomunikací Marcel Procházka. 

Video 90’ ČT24 - ČT spouští vysílání v DVB-T2
video

90’ ČT24: ČT spouští vysílání v DVB-T2

Signál v některých oblastech ještě chybí

Set-top-box musí podporovat kódování H265 HEVC. Stejně je potřeba filtrovat zboží i při výběru přes internet. Ještě před objednáním je pak možné pro jistotu zkontrolovat číslo modelu na zmíněném webu dvbt2overeno.cz.

I s novou televizí či set-top-boxem však mohou mít lidé v některých oblastech problém s příjmem signálu České televize. Přestože síť DVB-T2 u nás pokrývá 98,7 desetin procenta obyvatel – to je skoro deset a půl milionu lidí.

Problémy můžou být na Trutnovsku a Náchodsku a částečně na Zlínsku. To se ale změní spuštěním dalších vysílačů 10. května. V tu chvíli bude signál připravený pro 99,6 desetin procenta obyvatel. Může se stát, že zvlášť v údolích bude příjem signálu horší – tato místa bude Česká televize dokrývat zvlášť.