Platy už neporostou jako dříve všem. Přidávat se bude pečovatelům, úředníci a policisté přijdou zkrátka

Učitelé, pracovníci v sociálních službách nebo v kulturních institucích – právě ti by měli dostat přidáno, a to až o dvojciferné číslo, řekl České televizi premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Začíná totiž jednání o platech pro příští rok. Naopak nárůst u úředníků nebo policistů nebude tak výrazný. Na rozdíl od let minulých tak vláda opouští plošné zvyšování platů.

Video Události
video

Události: Vláda opouští plošné zvyšování platů

Lucie Lahová pečuje o nemocné seniory. Loni jí vzrostl plat o třetinu – na nynějších 19 tisíc hrubého. „To nebyla zrovna malá částka, kterou nám přidali, a promítla se výrazně v platu, určitě nás to udrželo v zaměstnání,“ konstatuje pečovatelka. A přidat teď znovu potřebuje – aby v nelehkém zaměstnání zůstala a mohla dětem přispívat na studium. „Každé finanční ohodnocení je pro nás motivací do další práce,“ potvrzuje pečovatelka.

Právě lidé, kteří pracují v sociálních službách a také učitelé si mají nejpozději od příštího ledna vydělávat víc. Podle premiéra v demisi o minimálně deset procent. „Chceme razantně navyšovat pedagogům, samozřejmě sociální služby, kulturní služby,“ povrdil premiér v demisi a předseda hnutí Andrej Babiš (ANO).

Průměrný plat ve státní správě
Zdroj: ČT

Ministr školství zas mluví o lednovém zvýšení platů učitelů o 15 procent. Podobně by chtěl přidávat i ministr kultury. „Aby průměrně až do toho roku 2021 se každoročně ten rozpočet ministerstva kultury zvyšoval o 12, o 13 procent,“ říká ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (nestr. za ANO).

Naopak státním úředníkům už zřejmě platy tak výrazně neporostou. „Určitě to chceme diverzifikovat. U státních úředníků není potřeba nárůst dvouciferný,“ říká Babiš.

V minulých letech platy rostly stejně 

V minulých letech přitom rostly platy všech státních zaměstnanců stejně. Třeba loni v listopadu o deset procent. Fakt, že vláda už nechce přidávat plošně, se nelíbí odborům. „V žádném případě my nebudeme přicházet s tím, že bychom se nějak odlišili od dynamiky růstu pro rok 2018,“ zdůrazňuje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Pokud se podíváme, jak reagují například některé velké řetězce, které navyšují nástupní platy třeba pokladních, které jsou vyšší třeba než platy učitelů, tak ten stát s tím musí něco dělat,“ uvedl předseda strany ČSSD Jan Hamáček.

V příštím roce by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (nestr. za ANO) neměly plošně růst ani platy v českých nemocnicích. A právě to kritizují jak lékařské a zdravotnické odbory, tak i Česká lékařská komora. Argumentují tím, že už v létě 2016 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka slíbil zvýšit platy zdravotníků o deset procent tři roky po sobě. „Pokud je zde závazek České republiky zvýšit také v příštím roce platy zdravotníkům o deset procent, potom není co řešit,“ míní prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle Vojtěcha by nemělo dojít k nějakému plošnému navýšení, ale měla by být zohledněna konkrétní situace z hlediska regionu, z hlediska nemocnic. Vláda začne s odbory o růstu platů v příštím roce vyjednávat už na jaře.