Svět zbrojí. Rostoucímu obchodu se zbraněmi dominují Spojené státy

Celosvětový objem prodeje zbraní v letech 2013 až 2017 vzrostl ve srovnání s předchozími pěti lety o deset procent. Největším vývozcem zbraní jsou Spojené státy, za nimi následují Rusko, Francie, Německo a Čína. Těchto pět zemí se na celosvětovém vývozu zbraní v posledních pěti letech podílelo 74 procenty. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Issei Kato

Vývoz z USA se za pět let zvýšil o 25 procent. Na celkovém prodeji zbraní měly Spojené státy podíl 34 procent. Naopak vývoz z Ruska se snížil o 7,1 procenta a na celkovém prodeji se země podílela 22 procenty. USA tak výrazně zvýšily svůj náskok - americký export byl o 58 procent vyšší než ruský.

Vývoz zvýšil i třetí největší exportér, Francie, zatímco vývoz Německa klesl. Vývoz z Číny pak stoupl o 38 procent a hlavním kupcem jejich zbraní byl Pákistán. 

Za posledních pět let rostl vývoz zbraní na Blízký východ a do Asie a Oceánie. Naopak vývoz zbraní klesl do Afriky, na americký kontinent a do Evropy. 

Největším dovozcem zbraní nicméně byla v posledních pěti letech Indie, která se na celkovém obchodu podílela 12 procenty. Její dovoz stoupl o 24 procent. Hlavním dodavatelem zbraní do Indie bylo Rusko s podílem 62 procent. Dovoz z USA však stoupl až o 557 procent.

Polovina amerických zbraní jde na Blízký východ 

Většina zemí na Blízkém východě byla v období let 2013 až 2017 přímo zapojena do násilného konfliktu. Dovoz zbraní do regionu tak ve sledovaném období stoupl ve srovnání s lety 2008–2012 až o 103 procent a na celosvětovém dovozu zbraní se region podílel 32 procenty.

Blízký východ měl na celkovém vývozu zbraní z USA podíl 49 procent, z toho největším zákazníkem byla Saúdská Arábie. Dovoz zbraní do Saúdské Arábie se za posledních pět let zvýšil o 225 procent a země se stala druhým největším dovozcem zbraní na světě.

„Rozsáhlý násilný konflikt na Blízkém východě a obavy o lidská práva vyvolaly politickou debatu v západní Evropě a severní Americe o omezení prodeje zbraní,“ uvedl výzkumník SIPRI Pieter Wezeman. „USA a Evropa však stále zůstávají hlavními vývozci zbraní do regionu a dodaly více než 98 procent zbraní dovezených do Saúdské Arábie.“