Kanada si stěžuje na USA kvůli porušování obchodních pravidel

Kanada podala u Světové obchodní organizace rozsáhlou stížnost na Spojené státy, které obviňuje z porušování mezinárodních obchodních pravidel. Stížnost zpochybňuje způsob, jakým USA vyšetřují, zda se produkty prodávají za cenu pod výrobními náklady či zda získávají nepoctivou podporu. Spojené státy označily obvinění za nepodložená, píše na svých internetových stránkách BBC.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Kanadská stížnost přichází v době, kdy obě země mezi sebou vedou řadu sporů kvůli různým produktům, včetně mléka, prodeje letadel a řeziva, a snaží se znovu vyjednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA).

Stížnost má 32 stránek a je v ní uvedeno téměř dvě stě případů pochybení při vyšetřování USA od roku 1996. Téměř všechny se týkají jiných obchodních partnerů, jako Číny, Indie, Brazílie či Evropské unie.

Mimo jiné Kanada obviňuje USA, že nesprávně vypočítávají sazby a omezují protistrany, aby mohly předložit důkazy, kterými by se mohly bránit. Americká Mezinárodní komise pro obchod je pak podle Kanady neobjektivní.

Počet antidumpingových vyšetřování vzrostl za Trumpa téměř o polovinu

Stížnost se zaměřuje na proces, který USA často využívají od doby, kdy se prezidentem stal Donald Trump. Ten zaujal protekcionistický postoj u zahraničního obchodu. Americké ministerstvo obchodu zahájilo loni více než 80 antidumpingových vyšetřování. To bylo o 46 procent více než v roce 2016.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer nazval stížnost rozsáhlým a neuváženým útokem na systém amerických obchodních opravných prostředků. Podle něj jsou kanadská tvrzení nepodložená a mohou pouze snížit důvěru USA.

Kanada podala stížnost již 20. prosince. Nyní země mají 60 dní na konzultace. Pokud nebude v této době stížnost vyřešena, bude o ní rozhodovat panel Světové obchodní organizace.