V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka

V jaderné elektrárně Dukovany po sedmi dnech skončila neplánovaná odstávka 2. bloku vyvolaná opravou motoru záložního dieselového generátoru. Obě turbíny byly připojeny před sobotní 11. hodinou. 

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

Závadu v motoru jednoho ze záložních dieselových generátorů zjistili technici při pravidelných zkouškách zařízení. V elektrárně je takových záložních generátorů osmnáct.

„Jde o zařízení, které by dodávalo elektřinu v případě, kdy by nefungoval ani jeden blok a nebyla by k dispozici elektřina z přenosové sítě včetně linek záložního napájení,“ uvedl Bezděk. Doplnil, že tyto generátory tedy nemají přímou vazbu na výrobu elektrárny a zatím ani nebyly nikdy naostro využity. Při zjištění závady ale musí provozovatel i tato zařízení uvést do řádného stavu.

V Dukovanech byl naposled neplánovaně odstaven blok letos v listopadu, a to kvůli netěsnosti impulsní trubičky v nejaderné části zařízení. Šlo o blok číslo čtyři, odstávka trvala 15 dní.

Dukovanská elektrárna funguje více než tři desetiletí. Blok číslo jedna byl zprovozněn v roce 1985 a poslední čtvrtý blok roce 1987.

ČEZ může pokračovat ve výrobě se všemi dukovanskými bloky i další léta. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) tento měsíc vydal nová povolení k provozu bloků tři a čtyři, u nichž nynější licence skončí s letoškem. U prvního bloku Dukovan má ČEZ nové povolení k provozu od loňského března a pro druhý blok této elektrárny ho získal letos v červnu.

Proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany se postavili Rakušané. Všech devět rakouských spolkových zemí chystá proti tomu stanovisko, které by mělo být připraveno do 15. ledna a předáno českému ministerstvu životního prostředí.

„Jaderná elektrárna Dukovany leží jen 32 kilometrů od rakouských hranic a ohrožuje Rakousko havárií. Prodloužení (licence) striktně odmítáme,“ uvedl ministr životní prostředí spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf. Ten proti jaderné energetice v Česku vystupuje dlouhodobě.