Připlatí si v Británii za kávu kvůli kelímkům? Zákonodárci chtějí jejich zdanění

Británie by měla zavést poplatky na jednorázové kelímky na kávu ve výši 25 pencí (asi sedmi korun), případně kelímky úplně zakázat, pokud nebudou do roku 2023 splněny recyklační cíle. Přišel s tím výbor pro životní prostředí britské Dolní sněmovny. V Británii se každoročně spotřebují asi 2,5 miliardy papírových kelímků, přitom jen jeden ze 400 kusů je recyklován.

Žlutá recyklační nádoba na kelímky od kávy v Londýně
Zdroj: Reuters Autor: Neil Hall

Většina lidí se mylně domnívá, že jednorázové kelímky se vesměs recyklují, ale tak to není. Typický kelímek je vyroben z kartonu a je vyztužen tenkou plastovou vrstvou, která zajišťuje pevnost kelímku a udržuje teplotu nápoje. Zásadně ale komplikuje recyklaci, protože rozdělení materiálů je nákladné. V Británii recyklují kelímky jen čtyři závody.

Jelikož o tomto problému lidé nevědí, házejí kelímky do tříděného odpadu, tím ho kontaminují a celý proces recyklace dále zdražují. V USA skončí na skládce 60 miliard kelímků.

Sleva, když si zákazníci přinesou svůj hrneček

Navrhovaná daň by zdražila průměrný kelímek kávy o zhruba deset procent, což je problém v zemi, kde inflace převyšuje tři procenta a životní úroveň jde dolů. Někteří obchodníci nabízejí zákazníkům slevy, pokud si přinesou vlastní šálek. Jak Starbucks, tak Costa Coffee jim účtují o 25 pencí méně. Úspěšní však jsou nanejvýš u dvou procent konzumentů.

Britští zákonodárci poukazují na to, jaký vliv měl poplatek pěti pencí u plastových tašek v supermarketech. V prvním roce po jeho zavedení se snížilo používání „igelitek“ o 83 procent.

Výbor požaduje, aby používání jednorázových kelímků bylo snižováno a aby do roku 2023 byly všechny recyklovatelné. Peníze ze zpoplatněných kelímků by se měly využít na zlepšení recyklačních kapacit, a pokud cíle roku 2023 nebudou splněny, jednorázové kelímky na kávu by měly být zakázány.