Tankování na cestě za lyžováním: dráž než v Česku je všude, výjimkou je zvláštní zóna Livigno

Češi, kteří vyrazí na přelomu roku autem do zahraničí, aby například navštívili oblíbená lyžařská střediska, musí počítat s tím, že pohonné hmoty vyjdou na západ od tuzemských hranic dráž než v Česku.

O několik korun na litr si lidé připlatí například v Německu nebo Francii. Nejvyšší ceny jsou v Itálii.

Litr benzinu Natural 95 se v Česku nyní průměrně prodává zhruba šest desítek haléřů nad 30 korunami, nafta vyjde na 29,77 korun za litr paliva. V posledních týdnech ceny vesměs stagnují. 

V Německu motoristé zaplatí za litr benzinu podle společnosti Finlord v přepočtu 34,64 korun a ve Francii 36,03 korun. Nafta v Německu stojí průměrně 30,17 Kč/litr, ve Francii pak 32,69 korun za litr.

„Důvodem vyšších cen v západní Evropě proti Česku jsou zejména vyšší spotřební daně. Nicméně žádná evropská země teď neplánuje větší úpravu daní u pohonných hmot směrem nahoru, proto budou ceny v celé Evropě ovlivňovány v příštím roce zejména vývojem cen ropy na světovém trhu,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Analytik už dříve upozornil, že například v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší než v ČR.

Nejdražší pohonné hmoty z oblíbených zimních destinací jsou v Itálii. Benzin tam stojí téměř 40 korun. Dráž než v Česku je také na Slovensku nebo ve Slovinsku. Tomčiak upozornil, že při cestě do Itálie může být řešením natankování v tamním regionu Livigno, které má speciální daňový režim. Litr benzinu tam podle něj vyjde na 25,83 korun, nafta pak na 22,44 Kč/litr.

Levněji než v tuzemsku lze pohonné hmoty tradičně koupit v Polsku. Průměrné ceny se tam dlouhodobě pohybují zhruba dvě koruny pod tuzemskými cenami. Nepatrně nižší ceny než v Česku jsou také v Rakousku.

Stejně jako v ČR i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích.