Eurozóna letos poroste nejrychleji za deset let, očekává Evropská komise

Lepší hospodářský růst předpovídá Evropská komise pro Česko, eurozónu i celou Evropskou unii. V případě českého hospodářství zlepšila odhad z jarní prognózy 2,6 procenta až na 4,3 procenta. U eurozóny pak očekává růst 2,2 procenta, což by bylo nejrychlejší tempo za poslední desetiletí.

Video Studio ČT24
video

Ekonom Janíčko ke zprávě Evropské komise

Evropská komise zlepšila výhled vývoje ekonomiky Evropské unie. Ještě na jaře počítala s růstem jenom 1,9 procenta, teď už očekává 2,3 procenta. Podobně optimističtější je i v případě eurozóny. Tam původně předpokládala 1,6 procenta, ale nyní svou prognózu posunula na 2,2 procenta.

„Jsou to na mnoha frontách dobré zprávy. Vznikají nová pracovní místa, rostou investice a zlepšují se veřejné finance,“ míní evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Pierre Moscovici

Pierre Moscovici

evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla

„Po pěti letech mírného oživení nyní růst v Evropě nabral na tempu.“

Pierre Moscovici

evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla

Rychlejší než v květnu očekávaný růst hospodářství bloku je podle Evropské komise způsoben odolnou spotřebou domácností, silnějším celosvětovým růstem a klesající nezaměstnaností. Klesající míra nejistoty měla spolu s příznivými finančními podmínkami vliv na rostoucí míru investic.

Moscovici nicméně míní, že je třeba, aby členské země EU ve svém úsilí o zlepšení situace nepolevovaly a také dokázaly zajistit, že z růstu hospodářství budou mít prospěch všichni občané. Rizika podle Moscoviciho dál představuje vysoká míra zadlužení a nízký růst mezd.

Ostatně nynější předpověď nabízí i výhled na další roky a naznačují postupné zpomalení růstu. Pro rok 2018 Komise předpokládá jak v eurozóně, tak i celé EU růst o 2,1 procenta. V roce 2019 to má být shodně 1,9 procenta.

Český HDP má jít přes čtyři procenta

Výhled zlepšila i v případě České republiky. Zatímco ještě na jaře předpokládala Evropská komise růst o 2,6 procenta, aktuální prognóza už dosahuje 4,3 procenta a ocitá se na podobné úrovni, jakou uvádí v posledních odhadech Česká národní banka, Česká bankovní asociace nebo Hospodářská komora.

V příštím roce podle Evropské komise poroste Česko o tři procenta a v roce 2019 o 2,9 procenta. Prognóza také počítá s tím, že se tuzemská nezaměstnanost, která je nejlepší ze všech zemí EU, v příštím roce ještě sníží.

Do budoucna vidí Brusel problém v českém prostředí hlavně v nedostatku pracovních sil a souvisejícím tlaku na zvyšování platů, které může podkopat konkurenceschopnost českého exportu. Jako další nebezpečí zmiňuje Komise pokračující výrazný růst cen bydlení, jenž hrozí zvýšit zadluženost domácností.

Komise také předpověděla, že Česká republika vykáže mírný pokles obchodního přebytku, protože dovoz v příštích dvou letech pravděpodobně poroste rychleji než vývoz.