Špatný rok pro víno. Světová produkce bude asi nejnižší za více než půlstoletí

Světová produkce vína se v letošním roce sníží o 8,2 procenta na 246,7 milionu hektolitrů, odhaduje Mezinárodní organizace vinné révy a vína. Pokud se předpoklad naplní, bude to nejslabší výsledek od roku 1961. Na vině jsou především mrazy a sucha v zemích Evropské unie, kde se čeká pokles produkce o 15 procent. Loni objem celosvětové produkce klesl o 3,2 procenta.

Sklizeň vína v Itálii
Zdroj: Reuters Autor: Isla Binnie

Zatímco v Itálii se letos očekává pokles produkce o 23 procent na 39,3 milionu hektolitrů, ve Francii to má být o 19 procent na 36,7 milionu. Nižší objem produkce očekává také Španělsko a Německo. Ne všude ale bude hůř. S vyšší sklizní se počítá v Portugalsku, Rumunsku, Maďarsku a Rakousku.

Ve Spojených státech by produkce měla zůstat beze změny na 23,3 milionu hektolitrů. Čísly z této čtvrté největší producentské země ale ještě mohou zahýbat letošní rozsáhlé požáry v Kalifornii.

Jižní Amerika počítá po loňském špatném roce, kdy úrodu nepříznivě ovlivnil klimatický jev El Niño, spíše s růstem produkce vinné révy. V Argentině by měl činit až 25 procent.

Více vinných hroznů letos podle odhadu mezinárodní organizace vyprodukuje také Austrálie. Stabilní úroda se očekává v Číně, která je sedmým největším producentem vína na světě.

Čeští vinaři by měli sklidit víc

V Česku má být letošní sklizeň hroznů podle prvních odhadů vinařů lepší než loňská, a to navzdory jarním mrazům, které zasáhly hlavně vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů odhaduje, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 tisíc hektolitrů vína, což je o 15 tisíc více než loni.

Pokles globální produkce by ale neměl vést k nedostatku vína. Sklepy skrývají pro případ špatné úrody dostatečné zásoby z předchozích let. Světová spotřeba vína se odhaduje na 240,5 až 245,8 milionu hektolitrů.