Tesco popírá, že zvažuje prodej obchodů ve střední Evropě. Podle maďarského listu záleží na tlaku kvůli zvyšování mezd

Britský řetězec supermarketů Tesco by mohl prodat své aktivity v Maďarsku a dalších zemích v regionu, tedy v České republice, Polsku a na Slovensku. Klíčové je, zda bude pokračovat tlak na zvýšení mezd zaměstnancům, napsal maďarský list Magyar Idők s odvoláním na informace od manažera firmy Tesco v Londýně, který si nepřál být jmenován. Podle vyjádření řetězce se Tesco ze střední Evropy stáhnout nechystá.

Firma by podle zdroje mohla prodat své aktivity v jednotlivých zemích dohromady, anebo odděleně. K prodeji by mohla přistoupit nejdříve v březnu příštího roku.

List upozornil, že podnikatelský plán Tesca na letošní rok nepočítá s růstem mzdových nákladů. Společnost propouští zaměstnance v regionu, včetně 250 v Maďarsku. Zaměstnanci firmy v Maďarsku nedávno stávkovali kvůli krachu jednání o růstu mezd s vedením.

Mluvčí společnosti Václav Koukolíček ovšem pro ČT potvrdil, že řetězec je připraven své aktivity ve střední Evropě naopak rozvíjet. „Společnost Tesco při mnoha příležitostech potvrdila, že je odhodlána z dlouhodobého hlediska rozvíjet své podnikání ve střední Evropě, včetně České republiky,“ uvedl Koukolíček.

Na českém trhu působí Tesco od roku 1996. V současnosti má v zemi zhruba dvě stovky obchodů. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která má přes stovku prodejen.

České vedení se v červnu dohodlo s odborovou organizací, že se zaměstnancům prodejen řetězce Tesco od července zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Některým mzdy vzrostou až o 14 procent. Průměrnou výši mezd však společnost neoznámila.