Nejdražší benzin a nafta už nejsou v Praze, ale na Vysočině

Ceny pohonných hmot v Česku stouply v minulém týdnu na nejvyšší úroveň za čtvrt roku. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od minulého čtvrtka v průměru o čtyři haléře na 30,25 koruny za litr a nafta o 22 haléřů na 29,04 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Video Zprávy v 16
video

Ceny na čerpacích stanicích jsou nejvyšší od poloviny června

Pohonné hmoty postupně zdražují již od přelomu července a srpna. Vyšší než nyní byly naposledy zhruba v polovině června.

Z jednotlivých krajů jsou nyní benzin i nafta nejdražší na Vysočině. Litr Naturalu 95 tam řidiči koupí v průměru za 30,93 koruny a litr nafty za 29,75 koruny. Nad 30 korunami jsou ceny benzinu ve více než polovině krajů. Nejlevněji pořídí motoristé benzin v Karlovarském kraji, kde litr stojí 29,90 koruny. Cena nafty je nejnižší v Královéhradeckém kraji, a to 28,51 koruny.

Na pozici regionu s nejvyššími cenami pohonných hmot byla téměř rok bez přestávky Praha. Naposledy ji loni na přelomu září a října překonala na několik týdnů právě Vysočina a krátce koncem září 2016 v ceně benzinu také Plzeňský kraj.

„Ceny pohonných hmot ovlivnňuje především konkurenční prostředí, ale v jednotlivých regionech hraje roli i umístnění čerpacích stanic, respektive jejich vzdálenost od dálnice, kde jsou ceny vždy vyšší,“ uvedl pro web ČT24 Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu. A to je případ i Kraje Vysočina, kterým vede dálnice D1.

„Ceny pohonných hmot jsou vyšší vzhledem k vyšším nákladům na provoz čerpacích stanic u dálnice, které jsou náročnější na logistiku, při převozu paliva se například na dálnici nedá otáčet. Jsou zde i vyšší pořizovací ceny, protože potřebují větší plochy, spotřebují více energie, mají více zaměstnanců,“ dodává Loula.   

Naopak levněji se dají pohonné hmoty pořídit na východě Čech, protože zdejší pumpaři musí čelit levnější konkurenci z Polska.