Daňovou reformu Trumpa zaplatí hospodářský růst, vysvětluje jeho poradce

Výpadek státních příjmů spojený s navrhovanou daňovou reformou pokryje hospodářský růst Spojených států, prohlásil poradce prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn v rozhovoru pro server CNBC. „Domníváme se, že celkový úbytek daní můžeme vyrovnat díky stávajícímu vzestupnému hospodářskému cyklu,“ řekl Cohn. „Náš plán vycházel z ročního růstu hrubého domácího produktu o tři procenta a nyní usuzujeme, že bude podstatně vyšší,“ uvedl.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Joshua Roberts

Podle navrhované daňové reformy má zdanění firemních zisků klesnout na 20 procent ze současných 35 procent, pro jednotlivce by se stávajících sedm daňových sazeb sloučilo do tří: 12, 25 a 35 procent.

Někteří analytici odhadují, že redukce daní připraví stát přinejmenším o 1,5 až 2,2 bilionu dolarů (33,2 až 48,8 bilionu korun). Cohn však prohlásil, že rozpočtový deficit se nezvýší. „Předpokládáme, že do Ameriky můžeme přesměrovat spoustu podnikání a pracovních míst, můžeme být velmi konkurenceschopní,“ uvedl v interview. Díky daňové reformě a deregulaci by ekonomika měla podle něho vzrůst „podstatně nad tři procenta“.

„Snížení daňového zatížení vyústí v růst konkurenceschopnosti amerických firem v globálním měřítku, a to povede k růstu produktivity, mezd a zaměstnanosti. Všechny tyto skutečnosti se promítnou do vyššího HDP, myslíme si, že je to velmi reálné,“ řekl Cohn.

Plán ale čeká v Kongresu velká bitva s demokraty a jednotná není ani Trumpova vlastní strana, napsala agentura Reuters. Vedle toho, že navrhovaná opatření by vyústila v nárůst schodku federálního rozpočtu, kritici poukazují na to, že spíše než střední třídě by přinesla daňové úlevy bohatým Američanům.