Zemřela nejbohatší žena světa Liliane Bettencourtová. Paní L'Oréal

Ve věku 94 let zemřela během středeční noci nejbohatší žena světa, Liliane Bettencourtová, dědička kosmetického koncernu L'Oréal. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na její dceru. 

Liliane Bettencourtová.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jacques Brinon

Bohatství podědila po svém otci, sama jej ale za téměř šest desítek let ve firmě dokázala ještě rozšířit. Liliane Bettencourtová, dědička obří kosmetické společnosti L'Oréal, byla se jměním ve výši 44,7 miliardy dolarů na 13. místě letošního žebříčku miliardářů časopisu Forbes, ale nejvýše postavenou ženou. O svých miliardách však už nerozhodovala, což byl důsledek mediálně propíraných soudních sporů v rodině.

Před pěti lety „královna kosmetiky“ odešla ze správní rady L'Oréalu, což média označila za konec jedné éry. Okolnosti, za kterých Bettencourtová firmu opustila, ale nebyly nejšťastnější. Soud ji na popud jediné dcery Françoise Bettencourtové-Meyersové zbavil svéprávnosti kvůli „útlumu duševního zdraví“. Právě dcera pak získala kontrolu nad jejími záležitostmi a na místo Bettencourtové nastoupil vnuk Jean-Victor Meyers.

Rodinné spory

Dceři Françoise vadilo například to, že matka část rodinného jmění včetně obrazů od Picassa a Matisse či životních pojistek darovala fotografovi a kontroverzní osobnosti Françoisi-Mariemu Banierovi. Dcera Bettencourtové jej obvinila z toho, že zneužívá vysokého věku matky a láká z ní peníze – nejrůznější „dárky“ měly údajně dosáhnout až miliardy eur. Žaloba na sebe nenechala dlouho čekat. O tom, jak a kdo koho vlastně využívá, se diskutovalo po celé Francii.

Rodinné spory nebyly jediným trablem Bettencourtové. Čelila i podezření z nelegálního financování předvolební kampaně bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. V roce 2007 mu měla v rozporu se zákony poskytnout 150 tisíc eur v hotovosti (3,8 milionu korun). Podle tamních médií to však neměly být jediné peníze, za něž pak spřízněné úřady přimhouřily oko nad daňovým přiznáním Bettencourtové. Exprezident veškerá nařčení odmítá.

Liliane Bettencourtová a její dcera Francoise Bettencourt Meyersová (snímek je z roku 2011)
Zdroj: Reuters
Autor: Charles Platian

Zakladatelem kosmetické firmy se v roce 1909 stal Eugéne Schueller, otec Bettencourtové. Ten jako chudý student v dvoupokojovém pařížském bytě tak dlouho míchal chemikálie, až vznikla nová, šetrná barva na vlasy a s ní i pozdější společnost L'Oréal. Schueller zpočátku na kole objížděl kadeřnické salony. V roce 1920 byl jeho podnik prvním, jehož výrobky propagoval francouzský rozhlas. Úspěch firma zaznamenala hlavně po skončení druhé světové války.

Liliane se narodila 21. října 1922 v Paříži. O matku přišla v pouhých pěti letech a s otcem posléze navázala blízký vztah. V rodinné továrně začala vypomáhat již v 15 letech, vedení L'Oréalu převzala po smrti otce v roce 1957. Temnou skvrnou na Schuellerově osobnosti zůstává jeho podpora krajní pravice během nacistické okupace Francie. Když ale vycítil, že se situace na frontě začíná měnit, včas obrátil. Po skončení války byl obviněn z kolaborace, soudu však unikl.

V roce 1950 se Liliane provdala za novináře a budoucího několikanásobného ministra Andrého Bettencourta. O něm je zase známo, že ve 40. letech publikoval v tisku antisemitsky zaměřené články, za což se v roce 1995 veřejně omluvil. Paradoxní je, že Françoise, jediná dcera Bettencourtových, si později vzala za muže vnuka rabína, který zahynul v Osvětimi. Nesmlouvavá Bettencourtová údajně těžce nesla, že její dva vnuci jsou vychováváni v židovské víře.

Podnikatelka v roce 1974 odprodala část akcií firmy L'Oréal potravinářskému podniku Nestlé, v němž naopak získala vlastnický podíl. Bettencourtová v L'Oréalu vlastnila třicetiprocentní podíl. Největší výrobce kosmetiky na světě zahrnuje šampony Garnier, parfémy Giorgio Armani či kosmetiku Lancôme a Maybelline.