Dron narušitel byl sestřelen a chycen do sítě, budou možná už brzy hlásit vojáci

V Česku vzniká systém protidronové ochrany. Tento týden Vojenský technický ústav zkouší munici, kterou by mohl nežádoucí drony dostat během několika vteřin k zemi. Zatím jde o prototyp. Sériově by se měla munice začít vyrábět už v příštím roce. Zároveň se připravují virtuální stěny, přes které by se drony neměly dostat.

Video Události
video

Události: Ochrana proti dronům

Dron právě nabírá výšku a… a technici mají jediný úkol. Nedopustit, aby se dostal do bezletové zóny. V dalším letu by mu měl zabránit zhruba deseticentimetrový váleček, ve kterém je ukryta síť. 

Jde o munici do podvěsného granátometu. „Vystřelením se rozpadne tato červená část a ven se dostane síť o rozměru 1,5 krát 1,5 metru,“ vysvětluje technik Jiří Protiva. 

Záměr se podařil. Dron je uvězněn v síti a padá k zemi.  

Drony se stále častěji dostávají tam, kam nemají
Zdroj: ČT24

Počet případů, kdy drony narušily bezletovou zónu, prudce přibývá. Jen za poslední týden se například do ochranné zóny Letiště Praha dostaly dvakrát. V jednom případě musela dokonce letadla startovat i přistávat na vedlejší ranveji.

Drony se ale dostávají i do jiných chráněných zón. Třeba nad věznice. V minulosti to bylo v Opavě a Plzni.

Virtuální plot

Kromě antidronové munice se připravuje i jiný způsob ochrany. „Každý provozovatel dronu by měl pracovat na softwaru, který bude mít v sobě tzv. antifencing. To znamená, že by některá místa byla chráněna jakýmisi virtuálními ploty,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). 

Oficiálně je v Česku registrováno na 550 bezpilotních strojů. Podle odhadů jich jsou ale tisíce. Do budoucna se zvažuje - podle nařízení, které připravuje Evropská unie - že bezpilotní prostředky už od 250 gramů budou podléhat evidenci. Dnes je to od 20 kilo pro rekreační a sportovní činnost, nebo i při nižší hmotnosti, pokud jsou využity pro komerční činnost.