Mega koupě za téměř 12 miliard dolarů. Gilead získá Kite Pharmu, aby měla léky proti rakovině

Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences převezme za zhruba 11,9 miliardy dolarů (260,5 miliard korun) firmu Kite Pharma. Gilead je v Česku známá spoluprací s pražským Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, kde působil chemik Antonín Holý. Vyrábí i lék na AIDS Viread, který vznikl právě na základě objevu českých vědců. 

Pilulky Truvada společnosti Gilead.
Zdroj: AP Autor: Jeff Chiu

Gilead hledá nové příležitosti pro akvizice, aby rozšířila nabídku mimo své hlavní léky na infekční onemocnění a získala nový zdroj příjmů, protože prodej jejího léku na žloutenku C klesá.

Kite sídlící v kalifornské Santa Monice se zabývá vývojem léků na různé typy rakoviny a je předním hráčem na vznikajícím poli nazvaném CAR-T, který využívá vlastní imunitní buňky těla k rozpoznání a napadení zhoubných buněk. Gilead tak získá oporu v novém typu personalizované léčby, která podle lékařů může zachránit pacienty s nejhoršími rakovinovými onemocněními. Analytici odhadují, že by mohla přinést na tržbách miliardy dolarů.

Hlavní lék Kite známý jako axi-cel nyní čeká na schválení v USA a v Evropě. Analytici odhadují, že celosvětové tržby z prodeje tohoto léku by se v roce 2022 mohly pohybovat kolem 1,7 miliardy dolarů.

Transakce, která by měla být završena ve čtvrtém čtvrtletí, byla jednomyslně schválena představenstvy obou firem. Obě akciové společnosti jsou kotovány na americké burze Nasdaq.