Sankce Američanů mohou srazit Venezuelu do bankrotu, odhadují experti

Hospodářské sankce, které Spojené státy uvalily v pátek na režim autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, mohou podle analytiků způsobit bankrot Venezuely. Ještě pravděpodobněji však dál zhorší humanitární krizi v zemi. 

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Zdroj: REUTERS

Podle listu Financial Times investoři očekávají, že Venezuela bude muset vyhlásit bankrot. Podle některých už letos, podle jiných příští rok, pokud jí do té doby ještě pomůže Čína a Rusko. Podle venezuelského ekonoma Alejandra Grisantiho, jehož citoval server BBC, ale Čína ani Rusko už nejsou tolik ochotné, jako dříve, zvyšovat své riziko ve Venezuele.

S Moskvou spolupracuje Caracas mimo jiné v ropném průmyslu. Podle amerického internetového magazínu The Washington Examiner ruská společnost Rosněfť koupila loni podíl 49,9 procenta ve firmě Citgo, která sídlí v Texasu. Zbytek této ropné společnosti, která mimo jiné provozuje v USA mnoho benzinových čerpacích stanic, vlastní venezuelská státní společnost Petróleos de Venezuela (PDVSA).

Venezuelská vláda tak nebude moci prodejem dluhopisů získávat v USA další finance na splácení svého dluhu, ale ani na dovozy.

video Spojené státy uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce.
Video Zprávy
video

Spojené státy uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce.

Další dopad na obyvatelstvo

„Budeme mít méně deviz na dovoz potravin a léků, které potřebujeme,“ řekl agentuře AFP analytik Rafael Quiroz. Venezuela je už několik let v ekonomické krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků.

Zhoršení humanitární krize se obává i ekonom Dany Bahar z washingtonského ústavu Brookings Institution. „Tato opatření zasáhnou vládu, ale pravděpodobně také obyvatelstvo,“ řekl Bahar listu The Financial Times (FT).