Zpracovatelský průmysl v eurozóně jede na plné obrátky, naopak služby zvolňují

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny roste v srpnu nejrychleji za téměř šest a půl roku. Naproti tomu aktivita ve službách zvolnila a vykazuje nejslabší růst od začátku tohoto roku. Celkový index podnikatelské aktivity v zemích platících eurem tak zůstal téměř beze změny. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve středu zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Zrychlení průmyslu je dobrou zprávou i pro Česko, pro které je eurozóna hlavním obchodním partnerem. 

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Matthias Rietschel

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu teď roste nejrychleji od dubna 2011, zejména díky vyšším novým vývozním objednávkám. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 57,4 bodu z předchozích 56,6 bodu.

Index aktivity v sektoru služeb se naopak snížil a dostal se na 54,9 bodu z 55,4 bodu v červenci. Zpomalil růst nových objednávek. Dílčí index očekávání v sektoru se pak dostal nejníže od začátku roku.

Údaje z nejnovějšího průzkumu naznačují, že ekonomika eurozóny by za červenec až září mohla vykázat růst o 0,5 procenta, uvedla IHS. V předchozím čtvrtletí se hrubý domácí produkt eurozóny zvýšil o 0,6 procenta. Analytici počítají s růstem ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 0,4 procenta.

„Nejnovější údaje PMI pro eurozónu signalizují, že silný výkon ekonomiky měnového bloku z poslední doby ještě bude pokračovat,“ uvedl ředitel IHS Markit Andrew Harker. „Celkově to je další sada pozitivních čísel pro eurozónu, která si nadále užívá nejlepší růstové období za několik let,“ dodal.

Dobrá zpráva i pro Česko

Příznivé signály z ekonomiky eurozóny jsou tradičně dobrou zprávou také pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavním obchodním partnerem, připomněl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Nepochybně jde o jeden z faktorů, které stojí za letošním silným růstem HDP, jenž je pozorován napříč středoevropským regionem, dodal.

Poznamenal také, že zrychlení růstu ve zpracovatelském průmyslu hlásí jak Německo a Francie, tak zbytek eurozóny. Posilování eura, pozorované od počátku letošního roku, nemá tedy zatím negativní dopady.