Za první pololetí přibylo nejméně podnikatelů v historii Česka

V prvním pololetí 2017 zahájilo svoji činnost 29 142 fyzických osob podnikatelů, naproti tomu 26 331 ji ukončilo. V Česku tak přibylo 2 811 podnikatelů, což představuje nejnižší přírůstek za první pololetí v historii České republiky.

Zdroj: ČTK/Tetra Images Autor: Jamie Grill

„Podle Registru ekonomických subjektů v letech 2013, 2009 a 1993 výrazně klesl počet fyzických osob podnikatelů, což ale bylo způsobeno čištěním a aktualizací dat. Pokud od těchto tří let odhlédneme, přibylo v prvním pololetí 2017 vůbec nejméně fyzických osob podnikatelů za všechna první pololetí od vzniku samostatné ČR,“ uvedla analytička společnosti CRIF – Czech Credit Burealu Věra Kameníčková.

Ve druhé polovině roku podle ní tradičně přibývá méně podnikatelů, a to především z důvodu rušení podnikatelských oprávnění ke konci roku.

Rozdíly v krajích

Mezi jednotlivými kraji přitom panovaly velké rozdíly v poměru počtu vzniklých i zaniklých podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby. Zatímco v Praze za první pololetí 2017 vzniklo na každých deset zaniklých živnostenských oprávnění 16 nových a na Vysočině 13, v Karlovarském kraji to bylo pouze sedm nových na deset zaniklých a v Ústeckém kraji potom devět nových na deset zaniklých. V dalších krajích počet fyzických osob podnikatelů stagnoval nebo se mírně zvyšoval.

Zajímavý je rostoucí zájem o specializované a vědecké profese. V prvním pololetí v odvětví informační a komunikační činnosti vzniklo čtyřnásobně více podnikatelů, než kolik jich zaniklo. Následují profesní, vědecké a technické činnosti s 18 vzniklými na deset zaniklých. Naopak v obchodě, ubytování a stravování, dopravě či stavebnictví se počet oprávnění snížil.

Většinou začínají podnikat lidé pod 40 let věku

Nejčastěji s podnikáním v prvním pololetí začínali mladí lidé ve věku 18 až 30 let (48 procent), následovaní třicátníky. Tři čtvrtiny nových fyzických osob podnikatelů byli lidé mladší 40 let. Lidé nad šedesát let se do podnikání příliš nehrnou, na vzniklých oprávněních se tato věková kategorie podílela jen dvěma procenty, zato na zaniklých 40 procenty.

Muži se pouštěli do podnikání častěji než ženy, a to v poměru 62 ku 38, mnohem více však své podnikání také rušili, když 75 procent zaniklých oprávnění náleželo mužům. Podíl žen mezi podnikateli se tak v prvním pololetí roku mírně zvýšil.