Kávovary a kuchyňské roboty jedou, naopak trh s televizory klesl

Nejvíce žádané jsou letos mezi technickým spotřebním zbožím malé domácí spotřebiče. Jejich prodej vzrostl za první pololetí meziročně o 10,6 procenta, v druhém čtvrtletí pak již o 12,1 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Temax. 

Rostl tak zájem o kávovary, mixéry i kuchyňské roboty. Pokles odbytu byl v tomto sektoru zaznamenán pouze u odšťavňovačů. 

Poptávka se zvyšovala rovněž u kancelářské a výpočetní techniky (za pololetí + 6,6 procenta). Dvouciferný růst prodejů byl zaznamenán u kategorie samostatných tiskáren. Pozitivně se také vyvíjela většina segmentů multifunkčních zařízení. Průměrná cena tiskáren však meziročně spíše stagnovala.

Vzestup o 6,2 procenta zaznamenaly za prvních šest měsíců i telekomunikace. Sektoru pomohl hlavně zájem o Phablety. Ve druhém kvartálu se také dále zvyšovala poptávka po chytrých telefonech obsahující čtečku otisku prstů. Naopak prodej klasických mobilních telefonů se snižoval.

Trh televizorů klesl

Prodeje spotřební elektroniky naopak klesly o 2,3 procenta. V kategorii televizních přijímačů byl pozitivní vývoj pouze v segmentu největších úhlopříček, díky tomu meziročně rostla také průměrná cena televizí. Celkem ale trh televizorů meziročně klesl. Také prodeje set top boxů a videorekordérů pokračovaly v dvouciferných meziročních propadech.

Nejvíc, o pět procent, se ale snížil prodej v kategorii informačních technologií, tedy stolních a přenosných počítačů či tabletů.

„Pozitivně se vyvíjela ultratenká zařízení v rámci přenosných počítačů. Pokračoval i růst herních zařízení v kategorii stolních a přenosných počítačů. Dvouciferný pokles zaznamenala kategorie tabletů,“ uvedl Zdeněk Bárta z GfK.