Druhý temelínský blok se chystá na testy. Prověří, zda palivo bylo správně zavezeno

V jaderné elektrárně Temelín nastartovali v noci na sobotu reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a energetické testy. Výrobu elektřiny z druhého bloku chce ČEZ obnovit během příštího týdne. Řekl to temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je kvůli výměně paliva podle plánu odstaven od 19. května.

Jaderná elektrárna Temelín
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Fyzikální testy například ověří, jestli je správně zavezeno palivo. Poté začnou energetici zvyšovat výkon reaktoru. Až bude na 30 procentech, spustí personál dvacetihodinové energetické testy.

„Jsou tři, fyzici během nich sledují intenzitu štěpné reakce a kalibruje se měření výkonu reaktoru,“ řekl Sviták. Současně se vyvažuje turbína: roztočí se na provozní otáčky, což je 50 otáček za vteřinu, přitom se sleduje, jak turbína reaguje.

„Startem reaktoru končí jeden z důležitých milníků odstávky. Stále nás ale čekají testy sekundárního okruhu, od kterých se bude odvíjet připojení bloku k přenosové soustavě.“

Bohdan Zronek

ředitel divize Jaderná energetika

Připojení by mělo nastat, až bude reaktor na 50 procentech výkonu. Podle Svitáka vychází takzvané fázování na příští týden.

První blok jaderné elektrárny je ve standardním režimu. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,06 terawatthodiny (TWh) elektřiny. To odpovídá přibližně 15 procentům celkové spotřeby elektřiny ČR v minulém roce.